Aiperi Seiitbekova
1 year ago - 1 Dakika, 47 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rusya'da Her Yıl 15 Bin Yabancı Öğrenciye Burs İmkanı

Eğitim, bilim ve teknoloji denince dünyanın ilk akla gelen ülkelerinden biri olan Rusya,her sene 15 bin uluslararası öğrenciye eğitim bursu veriyor. Rusya'nın önde gelen üniversitelerinde ücretsiz eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler, Rusya Devlet Bursu'na başvurabilirler. 

Rusya Devlet Burslarına başvurmak için sadece lise ya da mesleki eğitim yüksekokullarından mezun olmanız ve programın talep ettiği başvuru koşullarını yerine getirmeniz yeterlidir.

Rusya


Burs neleri kapsıyor?

Rusya Devlet Bursu, öğrencilerin tercih ettiği üniversitede ücretsiz eğitim almasını ve hazırlık programlarında Rusça öğrenmesini sağlıyor. Öğrencilere ücretsiz barınma imkanları ile birlikte aylık ortalama 1500 ruble (yaklaşık 124 lira)burs verilmektedir.

Bununla birlikte burs, öğrencinin yolculuk için harcadığı masrafları ile sağlık sigortası ücretlerini karşılamıyor.

Başvurular ne zaman yapılır?

Rusya Devlet Bursu başvuruları her yıl Ocak ayında başlayıp Mart ayına kadar kabul edilir ve Nisan-Mayıs aylarında ülkelerdeki resmi temsilciliklerde mülakatlar yapılır. 

Rusya Devlet Bursu'na nasıl başvurabilirim? 

Başvuru ve öğrenci kabul işlemleri iki aşamadan oluşmaktadır:

İlk olarak aday Rusya.study portalına kayıt olmalı ve burs için başvuruda bulunmalıdır. Daha sonra ülkesinde bulunan Rus Bilim ve Kültür Merkezlerine ya da Büyükelçiliklerinde gerçekleşen öğrenci seçim sınavı ya da mülakatına katılmalıdır.

Temsilciliklerde Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın resmi görevlileri tarafından seçilen öğrencilerin listesi, öğrencilerin tercih ettiği üniversitelere gönderilir. Üniversiteler, kendilerine gönderilen öğrencinin belgelerini değerlendirerek tekrar seçim yapar. Böylece, üniversitenin belirlediği öğrenciye ücretsiz eğitim ve burs olanağı sağlanır.

Başvuru sırasında bir aday 6 üniversiteyi tercih edebilmektedir. 

Sonuçlar ne zaman açıklanır?

Başvuru sonuçları tüm değerlendirmelerin yapılmasından 1-2 ay sonra adayın kendi ülkesindeki Rusya'nın yetkili temsilcilikleri tarafından açıklanır. Burs kazanamayan öğrenciler Russia.study portalında kayıtlı hesabına girerek ücretli eğitim olanaklarına başvurabilirler. 

Ayrıca Rusya'da devlet burslarının dışında üniversitelerin, vakıfların, bilimsel araştırma kurumlarının akademik başarı ve sosyal destek bursları da bulunmaktadır. Bu programların başvuruları da genelde yıl başında yapılmaktadır.