Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 45 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rusya Kırım'daki Rus Nüfusunu Artırıyor

Ukraynalı yetkililer Rusya'nın, Kırım'da nüfusu kendi lehine çevirmek için Rusya'nın çeşitli bölgelerinden yarımadaya (Kırım) Rus ailelerini yerleştirdiğini açıkladı.


Rusya Kırım


Rus resmi istatistiklerine göre, 2014 yılında yarımadanın ilhak edilmesinden bu yana yaklaşık 247 bin Rus Kırım'a taşındı. Aynı zamanda, yaklaşık 140 bin Ukraynalı ve Kırım Tatarı Kırım'dan ayrılarak Ukrayna'nın başka şehirlerine taşındı.

Ukraynalı yetkililer ise gerçek rakamların çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Nüfusun 2.4 milyon olarak açıklandığı 2001 nüfus sayımına göre demografik yapı %60 Rus, %24 Ukraynalı ve %10'u Kırım Tatarı olarak belirlenmişti. Rus yetkililer tarafından yapılan nüfus sayımına göre ise yarımadanın nüfusu 2,3 milyon olarak açıklandı.

Kırım'a yerleşen Sergey isimli bir göçmen 2014'ten itibaren Sibirya'dan insan akını olduğunu söylüyor "Önce insanlar Krasnodar'a taşınıyordu. Şimdi ise Kırım'a. Sanki tüm Sibirya'nın yarısı birden buraya yerleşmeye karar vermiş gibi."


Rusya Kırım


Kırım Tatarlarının lideri ve Kırım Tatarı konusunda Ukrayna Cumhurbaşkanı danışmanı Mustafa Cemilev 27 Mayıs'ta Ukrinform'a yaptığı çarpıcı açıklamada Rusya'dan Kırım'a taşınan nüfusun 850 bin ila 1 milyon arasında olduğunu bildirdi. 

"Bunu askeri sır gibi saklıyorlar. Fakat savaş suçu işlediklerini de çok güzel biliyorlar. 1949 Cenevre Sözleşmesine göre işgal altındaki toprakların nüfusunu bilinçli şekilde değiştirmek savaş suçudur. Yerli tatarların burayı terketmeleri için dayanılmaz yaşam koşulları yaratıyorlar." dedi.

Ukrayna Gelecek Çalışmaları Enstitüsü uzmanı İgor Tışkeviç Rusya'nın, yaşamın pahalı olduğu Uzak Doğu ve diğer bölgelerinden olan mahkumları Kırım'a yerleştirmek gibi planları olduğunu belirtti. Aynı zamanda Rusya öğretmenlerin ve sağlık çalışanlarının Kırım'a taşınmalarını sağlamak için motive edici projeler de yürütüyor.

Uzman Yevgen Gorunov ise "Yerli halkın girmekte zorlandığı anaokulları ve ortaöğretim okullarına Kırım'a taşınan Ruslar kolaylıkla yerleşebiliyor. Bu da Rusya'nın onları burada tutmak için yapabileceği tek şey. İdari yerlere de yeni gelenler atanıyor. Bu ayrımcılık yerliler ile göçmenler arasında çatışmaya neden oluyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: idelreal.org