Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 1 Dakika, 42 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rusya: Muhalif Güçler Suriye'nin Dera Kentini Terk Ediyor

Tam yedi yıl önce Suriye'deki isyanların başladığı Dera kentinin rejim ordusunun kontrolüne geçmesi ile muhalif güçlerin yüzlerce savaşçısı bölgeyi terk etti.

Rusya: Muhalif Güçler Suriye


Rusya'nın Suriye'deki tarafları uzlaştırma merkezinin komutanı Tümgeneral Aleksey Tsıgankov, bölgedeki uzlaşmaya katılmak istemeyen yüzlerce militanın Suriye ordusuyla anlaşarak Dera'yı terk ettiğini bildirdi.

Dera kentinin rejim ordusunun kontrolüne geçmesinin ardından, 6 Temmuz'da muhalif güçler Rusya'nın arabuluculuğu ile aileleriyle birlikte hala kontrollerinde bulunan ülkenin kuzey bölgelerine güvenli bir şekilde tahliye edilmeleri şartı ile teslim olmayı kabul etmişti. Bu amaçla 15 otobüs tahsis edilmişti.

Sadece birkaç gün önce şehri terk etmek isteyen insan sayısı bugün binlerden yüzlere indiğini belirten Tsıgankov, "Çekilme prosedüründen sadece birkaç saat önce, 100'den fazla militan ayrılmayı reddetti ve şehirde kaldı." dedi.

Tsygankov'a göre, bu militanların mevcut rejime olan güveninin belirtisi.

Rejim ordusu daha önce de belirttiği gibi, militanlar, şehri terk ederken kişi başına birer tane tüfek ve üç kartuş aldı. Telsiz cihazlarını ve keskin nişancı tüfeklerini bıraktılar. 

Rus Tümgeneral, son iki haftada Dera'daki militanların 26 tank ve yüzlerce küçük silah teslim ettiğini söyledi. Silah ekipmanları, denetimden sonra uygun bulunması halinde, Suriye ordusuna verilecek.

Suriye'deki uzlaşma süreci 

Rusya temsilcilerinin bölgedeki tarafların uzlaşmasına dair örgütlerle yaptığı müzakereler sonucunda, Dera eyaletinin Ürdün sınırına yakın bazı köyler Suriye ordusu ile savaşmadan teslim olmuştu. 

Ayrıca, yerel silahlı grupların liderleri ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlar vermektedir. Uzlaşmaya katılan bölgelerin sakinleri, yerel makamları desteklemek için gösteriler düzenliyor ve komşularını bu uzlaşmaya katılmaya çağırıyorlar. 

Ancak, Dera kentinin batısında ve Kuneytra'da DEAŞ ve El Nusra terör örgütlerine karşı savaş devam ediyor. 

Birleşmiş Milletler daha önce Dera'daki çatışmalar nedeniyle 234 bin kişinin evlerini terk ettiğini ve bunların yüzde 70'inin, İsrail'in işgal altındaki Golan Tepeleri'nin yakınlarındaki Kuneytre bölgesine sığındını açıklamıştı.

Ürdün sınırına kaçan on binlerce kişinin de Dera'da muhalif güçlerin silah bırakmalarının ardından evlerine döndüğü kaydedildi.