Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Abd Rusya'ya Nükleer Konusunda 60 Gün Mühlet Verdi

ABD, Rusya'ya INF Anlaşması gereğince yükümlülüklerini yerine getirmesi adına 60 günlük bir süre verdiğini açıkladı.

Abd Rusya


ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) doğan hakları nedeniyle Rusya’ya yükümlülüklerini yerine getirmesi için 60 gün süre verdiklerini belirtti. "ABD için anlaşmada kalmanın bir anlamı kalmamıştır." İfadelerini kullandı.

Pompeo, Rusya'nın INF'den doğan yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirterek, bunun karşısında durulması gerektiğini söyledi.

Pompeo yaptığı açıklamanın devamında "Rusya anlaşmayı ihlal etse de mümkün olduğunca sabırlı davrandık ve yükümlülükleri yerine getirmesi konusunda ikna etmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

Moskova yönetimini "kanunsuz davranmakla" suçlayan ABD Dış İşleri Bakanı ayrıca, Rusya'nın ürettiği ve anlaşmayı ihlal ettiği belirtilen füze sisteminin varlığının, Kasım 2017 tarihine dek kabul edilmediğini söyledi.

ABD'nin güvenliğini göz ardı eden herhangi bir anlaşmanın arkasında durmayacağının altını çizen Pompeo, "Rusya'nın fikir değiştirip füze sistemini imha etmesini memnuniyetle karşılarız. 60 gün içinde bu şansları var." Dedi.

Rusya’ya "Anlaşmada iki taraf var ama sadece biri uyuyor. Buna bir anlaşma denemez." diyerek, Rusya'nın "hukuksuz" politikalarının, müttefikler ve ABD tarafından "tolere edilmeyeceği" uyarısında bulunan Pompoe,süreci yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.