Burak GÜRAN
2 years ago - 1 Dakika, 57 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Rüzgarlarla Dans: Sıcak Hava Balonları

Özgürce uçmak, insanlık tarihinde çoğu kişiyi heyecanlandıran önemli konulardan biridir. Uçmak denilince bugün akla ilk gelen araç uçaklar olmuştur. Ancak uçaklardan önce uçmayı başaran ilk araç sıcak hava balonlarıdır.

Rüzgarlarla Dans: Sıcak Hava Balonları


Henry Cavendish’in 1766’da hidrojen gazını bularak bu gazın havadan daha hafif olduğunu kanıtlamasından sonra, Joseph Black’in bir cismin içi bu gazla doldurulduğu zaman uçabileceği düşüncesiyle uçan balon fikri doğdu. Ancak bir cismin gökyüzüne yüksele bilmesi için havadan daha hafif olması gerektiği ve sıcak havanın soğuk havadan daha hafif olduğu fiziksel gerçekliğinden yola çıkılarak ilk uçan balon fikri gazla değil sıcak hava ile gerçekleşti.

Rüzgarlarla Dans: Sıcak Hava Balonları


Fransız Montgolfier Kardeşlerin bu konu üzerindeki merakları onların bu hayali gerçekleştirmesini sağladı. Çeşitli denemeler sonucunda yaptıkları kağıttan ve kumaştan torbaların içini sıcak havayla doldurup havalandırdılar.

Kardeşler daha sonra çalışmalarını geliştirip kendilerinin binebileceği bir balon icat etmeye başladılar. İlk ciddi denemeleri Tarihler 5 Haziran 1783’ü gösterdiğinde 11 metre çapında keten kumaştan yaptıkları torba sayesinde hayat buldu. İçini saman ve yün yakarak sıcak havayla doldurdukları balon yaklaşık 10 dakikalık uçuş gerçekleştirerek 1 buçuk kilometre yol gittiler.

Rüzgarlarla Dans: Sıcak Hava Balonları


Günümüzdeki balonlar da bu basit yöntem ile tasarlanır. Balonun ana gövdesi denilen yer yanmaz kumaşlardan yapılır ve içi sıcak havayla doldurulur. Ana gövdenin altında yolcuların ve havayı ısıtmak için kullanılan yakıtın bulunduğu bir sepet vardır. Balonun tepesinde bulunan bir valf vardır bu valf sayesinde balonun içindeki hava kontrol edilebilir valf açılınca balonun içinde ki sıcak hava yerini soğuk havaya bırakır ve balon aşağı inmeye başlar. Valf kapatılıp ateşleme mekanizmasıyla yakıt ateşlenerek içi tekrar sıcak havayla dolan balon yukarı kalkar. Bu şekilde balonları yukarı ve aşağı yaparak hareket ettirmek mümkündür.

Lakin gideceği yönü rüzgar belirler, rüzgarın yönü ve şiddeti ise balona yön vermek için kontrol edilemeyen bir olgudur. Balonun rotasını rüzgar belirlerken pilot ancak yükselme ve alçalma yoluyla farklı bir yöne esen rüzgar akımına geçebilir.

Rüzgarlarla Dans: Sıcak Hava Balonları


Tam anlamıyla kontrol edilemeyen sıcak hava balonları ulaşım aracı yerine günümüzde daha çok turistik amaçlarla kullanılmaktadır. Bölgenin güzelliklerini sıcak hava balonlarıyla gökyüzünden seyredebilinir.

Türkiye’nin de Antalya ve Kapadokya bölgelerinde bu tür gökyüzü turları sıkça yapılmaktadır.