Berna Usta
2 years ago - 1 Dakika, 17 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Sağlık Bakanlığından Oruç Tutmayı Kolaylaştıran Öneriler

Sağlık Bakanlığı, sağlıklı bir Ramazan ayı geçirilmesi için oruç tutacak kişilere tavsiyelerde bulundu. 

Sağlık Bakanlığından Oruç Tutmayı Kolaylaştıran Öneriler


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ramazan ayının, oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olduğu belirtilerek, yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğine dikkat çekildi.

Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu belirtilerek, kan şekerinin daha erken saatlerde düşmemesi ve günün daha verimsiz geçmemesi için sahur yapılması vurgulandı.

Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabileceği ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebileceği ayrıca acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemeklerin tüketilmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulmasının uygun olacağı vurgulandı.

İftarda peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi, hem enerji veren hem de kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten besinlerin (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna vb.) tüketilmesi ve iftarda yemeğin yavaş bir şekilde yenilmesi tavsiye edildi.

Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmesinin önemi vurgulandı.