Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Şah İsmail'in Orijinal Portresi Azerbaycan'a Getiriliyor

Bakü'de gerçekleştirilen İtalya Opera Günleri'ne ilişkin organizasyonun basın toplantısında konuşma yapan İtalya'nın Azerbaycan'daki Büyükelçisi Augusto Massari, Safevi Devletinin kurucusu Şah İsmail Hatayi ve oğlunun orijinal portresinin Azerbaycan'a getirileceğini açıkladı.

Şah İsmail


Şah İsmail Hatayi ve oğlunun orijinal portresi Haydar Aliyev Fonunun desteğiyle Floransa'dan getirilerek Azerbaycan'da sergilenecek. Bakü'de gerçekleştirilen İtalya Opera Günleri kapsamında yapılan basın toplantısında İtalya Büyükelçisi bu konuda bir açıklamada bulundu.

Azerbaycan'ın tarih ve diğer dersliklerinde, çeşitli tarihi kaynaklarda görülen Şah İsmail Hatayi'nin Kızılbaşlara özgü şapkadaki portresinin ressamı henüz ismi açıklanamayan Floransalı ressamdır.

XVI. yüzyılın başlarında Venedikliler Safevi Devleti ile yakın ilişkilerine göre seçilmekteydi. Venedik'ten Safeviler'in Tebriz şehrindeki sarayına tacirler, sanatkârlar ve elçi sıfatında çeşitli heyetler gelmekteydi. Şah İsmail'in şahsiyeti, onun görsel görünümüne ilişkin ilk görüşleri oluşturanlar da Venedik tüccarları olmuştur. Aynı tüccar grubuyla Şah İsmail sarayına gelen ve ismi henüz bilinmeyen ressamlardan biri onun portresini çizmiştir.

XVI. yüzyılın başlarında çizilen portre, günümüzde Venedik'te bulunan Uffizi müzesinde sergilenmektedir. İtalya'nın nüfuzlu Mediçi ailesi tarafından yapılan müzenin ilk eserlerinden biri Şah İsmail portresi olmuştur.

Şah İsmail'in sonraki resimlerine ise Fransız seyyahı ve coğrafyacısı Andre Teven'in kitabında rastlanılmıştır.

Kaynak: www.modern.az