Akmaral Tuganova
4 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Şanghay İşbirliği Örgütü ‘‘Büyük Avrasya Sekizlisi’’ Formatındaki İlk Zirvesine Hazırlanıyor

Şanghay İşbirliği Örgütü ‘‘Büyük Avrasya Sekizlisi’’ formatında ilk zirvesine hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama örgüt Genel Sekreteri Yardımcısı Ayzada Subakojoeva tarafından 4 Mayıs’ta Astana’da yapıldı.

Şanghay İşbirliği Örgütü ‘‘Büyük Avrasya Sekizlisi’’ Formatındaki İlk Zirvesine Hazırlanıyor


Açıklamada, her zirvenin organizasyonun gelişim tarihinde yeni bir bölüm olup, somut ve gerçek hedef ve görevlerin belirlenmesinde önemli yer tuttuğu vurgulandı.

Subakojoeva konuşmasında, ‘‘Yaklaşan zirvede, Şanghay İşbirliği Örgütüne üye ülkelerin liderlerinin, örgütün yeni formatta çalışmasını ve gelecek dönemler için öncelikli görevlerini belirleyerek mevcut uluslararası ve bölgesel sorunların ele alması bekleniyor.’’ dedi.

Genel Sekreter Yardımcısı, Qingdao (Çin) şehrinde Haziran ayında yapılacak zirvenin, bölgedeki ve dünyadaki barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını ve aynı zamanda organizasyon içindeki çok taraflı işbirliğini derinleştireceğini kaydetti.

Şanghay İşbirliği Örgütü, 2001 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Özbekistan liderleri tarafından kurulmuş uluslararası organizasyondur. 10 Temmuz 2015’ten itibaren Hindistan ve Pakistan’ın örgüte katılma süreci başlamıştır.

www.ca-news.org