Oğuzhan Er
3 years ago - 1 Dakika, 32 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi Duşanbe’de Gerçekleşti

Tacikistan Başkenti Duşanbe’de gerçekleştiren Şanghay İşbirliği Örgütü Hükümet Başkanları Zirvesi son buldu. Buluşmanın ardından birçok anlaşmaya imza atıldı.

Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi Duşanbe’de Gerçekleşti


Şanghay İşbirliği Örgütü, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olan ülkeler tarafından birçok ticari ve ekonomik işbirliğinin oluşmasını sağlar. Örgütün daha güncel bir hale gelmesi adına Şanghay İşbirliği Örgütü üye devletleri, bölgeler arası dayanışma hareketini arttırma adına hazırlanan programlarda, küresel ekonomi üzerinde oluşan olumsuz etkinin, uluslararası terörizm, bölgeler arası çatışmalarda artış, salgın hastalıklar, iklim değişimi ve doğal afetler gibi olayların beraberinde geldiğinin altını çizdi.

Toplantıda ayrıca gıda güvenliği adına çeşitli hastalıkları önleme ve kontrol altına almak için bir Mutabakat Zaptı da imzalanmıştır.

Toplantıya katılan katılımcılar, toplantı sonrasında Şanghay İşbirliği Örgütü Hükümet Başkanları Zirvesi'nin 17. Toplantısı adına ortak görüşlü bir bildiriye de imza attılar.

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün önemi nedir ?

Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan arasında, 1996 yılı içinde bir araya gelerek oluşturulan uluslararası örgüt, 2001 yılında Özbekistan'ın katılımı ve 2017 yılındaki toplantıda da Hindistan ve Pakistan'ın katılımıyla üye sayısını 8’e çıkarmıştır. Türkiye'nin "Diyalog Ortağı" sıfatıyla bulunduğu örgüt, Orta Asya başta olmak üzere üye ülkelerin güvenliğini tehdit edebilecek her türlü olaya karşı önlem amacıyla kurulmuştur. Örgüt sadece siyasi olmaktan öte, uyuşturucu ve türevi maddelerinin ticaretinin ve terör örgütlerinin karşısında durur. Ülkelerin sınır güvenliklerini sağlayan örgütün, Rusya ve Çin adına Orta Asya toprakları üzerinde koordine amacı taşıdığı da söylenebilir.