Akmaral Tuganova
4 years ago - 1 Dakika, 2 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Saratov Bölgesinde Kazakistan ile Yeni Sınır Kapısı Açılacak

Saratov bölgesi yönetimi tarafından Alexandrov-Gay ilçesinde Kazakistan’a geçilecek sınır kapısının yapılması konusu görüşülmektedir. Yeni sınır kapısının Kazakistan ile Saratov arasında ekonomik işbirliği ve karayolu geçişlerinin geliştirilmesi için önemli olduğu bildirilmektedir.

Saratov Bölgesinde Kazakistan ile Yeni Sınır Kapısı Açılacak


Uluslararası iletişim eksikliği nedeniyle bölgede küçük işletmeler faaliyeti azalarak ekonomik durgunluk yaşanmaktadır.

Rusya’daki Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin açıklamasına göre, bu bölgeden Kazakistan başta olmak üzere Orta Asya’ya en kısa, en uygun geçiş sağlanabilir.

Bölgesel hükümet, Rusya Federasyonu Devlet Meclisi (GosDuma) Saratov bölgesi milletvekillerine başvurma kararı almıştır. Çalışmalar sonucunda, Alexandrov Gay - Kaztalovka yolunun onarım maliyeti de dahil olmak üzere gümrük servisi ve özel teçhizat ile donatılmış sınır kapısının açılması için mali ve ekonomik çizelge hazırlanacaktır.

Bölgede 2010 yılına kadar otomobil geçişi kontrol merkezi faaliyet göstermekteydi. Günümüzde bu noktadan yalnızca bayram ve haftasonu geçiş sağlanabilmektedir. Buradaki geçiş ayda 150 araba olmak üzere sınırlandırılmış, bunun yanı sıra ticari mal taşıyan araç geçişi yasaklanmıştır.

Bölgeye en yakın sınır geçiş noktası 500 km uzaklığında Ozinsk ilçesinde bulunmaktadır.

www.ca-news.org