Dilek Özdemir
3 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Şehzadeler Şehri Amasya'nın Hedefi 750 Bin Turist

Kültür turizminin önemli merkezleri arasında bulunan, Osmanlı şehzadelerinden birçoğunun ilk eğitimini aldığı, devlet yönetimini öğrendiği yer olması dolayısıyla "şehzadeler şehri" adıyla anılan Amasya'yı 2018 yılında 750 bin turistin ziyaret etmesi hedefleniyor.

Şehzadeler Şehri Amasya


Yedi bin yılın üzerindeki tarihi boyunca nice bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş olan Amasya, Osmanlı zamanında da şehzadelerinin eğitim gördüğü önemli bir yerleşim konumundaydı.

Yeşilırmak vadisi Harşena Dağı eteklerine kurulu bu kent dünyanın en güzel misket elması, kirazı, şeftalisi ve bamyasının üretildiği, gezip görülecek pek çok tarihi ve doğal güzelliği bulunan muazzam bir şehirdir. 

UNESCO'NUN Dünya Mirası

Pontus Kral Kaya Mezarları ve Harşena Dağı ile UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Amasya, gerek doğası gerekse tarihi ile turistlerin ilgisini çekiyor.

Ziyaretçi Sayısı 99 Bine Ulaştı

Vali Osman Varol, bu yıl turizm sezonunun güzel başladığını belirterek, geçen yıl nisan ayı sonu itibarıyla 78 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl aynı dönemde 99 bine ulaştığını söyledi. Bu artışın sevindirici ve önemli olduğunu kaydederek hedefleri olan 750 bine rahatlıkla ulaşacaklarını ifade etti.