Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 7 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Semerkant Turizm Üniversitesi Paris Turizm Akademisi İle İşbirliği Yapacak

Özbekistan Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Bahtiyar Umarov, Özbekistan'ın Paris Büyükelçiliği'nde, Paris Turizm Akademisi Müdürü Alan Kaya ve Fransa Milli Eğitim Bakanlığı Uluslararası Otel ve Restoran İşletmeciliği Bölümü Başkanı Michel Arbro ile bir araya geldi.

Görüşmede, Özbekistan ve Fransa'nın eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin yanı sıra, Semerkant "İpek Yolu" turizm üniversitesi çalışma sürecine Fransız uzmanların katkısı konuşuldu.

Semerkant Turizm Üniversitesi Paris Turizm Akademisi İle İşbirliği Yapacak


Paris Turizm Akademisi Müdürü Alan Kaya, Fransa hükumetinin Özbek hükumeti turizmin gelişimini hızlandırmaya yönelik aldığı tedbirleri takdirle karşıladığını ve ülkedeki özel ilgi ile gerçekleşen reformları gözlemlediğini belirtti.

Kaya, Özbekistan'ın önemli bir turizm potansiyeli olduğunu ve yabancı turist akışında keskin artış sonucunda hizmet sektöründe profesyonel kadrolara olan ihtiyacın arttığını belirtti.

Paris Turizm Akademisi, Il de France bölgesindeki tüm yüksek öğrenim kurumlarını birleştirir ve yabancı eğitim kurumlarıyla işbirliği konusunda geniş deneyime sahip olan Sorbonne Üniversitesi ile yakın işbirliği içinde çalışır. Bu nedenle, Özbekistan'ın taleplerini dikkate alarak, eğitim projelerinin hazırlanmasına yönelik çalışmaların yoğunlaştırılması amacıyla, Eylül 2018'de Paris Akademisi rektörünün Özbekistan'a ziyaretinin organize edilmesi önerilmiştir.

Toplantının ardından taraflar, Semerkant Turizm Üniversitesi ve Paris Turizm Akademisi arasında bir mutabakat anlaşması imzalamayı kabul etti.