Dilek Özdemir
2 years ago - 1 Dakika, 16 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Şevval Ayı, Fazileti ve Orucu

Kur’ân-ı Kerîm’in indirilmeye başlandığı, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadîr Gecesini barındıran mübarek Ramazan ayını geride bıraktık. Şimdi ise orucu başta olmak üzere, hususî özellikleri bulunan Şevval ayının içerisindeyiz. 

Şevval Ayı, Fazileti ve Orucu


Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.1 buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilmektedir.

“Ramazân ayı orucu on aya, Ramazândan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukâbil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevâbına kavuşulur.”2

Dinimizde, yapılan iyiliğin 10 katı sevapla ödüllendirildiği dikkate alındığında, bir Müslüman ramazan orucunu tam olarak tuttuktan sonra buna ilave olarak şevval ayında tutacağı altı günlük oruçla toplamda otuz altı gün oruç tutmuş olur. Bu rakam, hadiste ifade edildiği gibi on sevap ile çarpıldığında 360 gün eder. Ramazan Bayramında sadece ilk gün, Kurban Bayramında ise tüm günler oruç tutmak haram olduğu düşünülürse ve hicrî sene 354 gün uzunluğunda olması sebebiyle hicri hesapla bütün bir yılını oruçla geçirmiş gibi olur.  

Ramazan-ı şerîften sonra, Şevvâl ayında da tutulan oruçlar sâyesinde, insan günâh kirlerinden temizlenir. Bu oruçlar, Ramazan orucunun eksikliklerini tamamlar. Uhrevi olarak dünyanın meşguliyetine direk dalmaya fırsat vermez.

Bu ayıda sadaka-ı cariye verip, başta oruç ve ibadetlerle ihya etmeye çalışıp, feyzinden yararlanarak geçirme dileğiyle...


1Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59

2 İbn-i Huzeyme