Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika, 40 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Ukrayna Parlamentosu Sıkıyönetim Tasarısını Onayladı

Ukrayna parlamentosu, 30 günlük sıkıyönetime geçilmesini öngören kararın kabul edildiğini açıkladı.

Ukrayna Parlamentosu Sıkıyönetim Tasarısını Onayladı


Rusya ile Ukrayna savaş gemileri arasında pazar günü yaşanan krizde Ukrayna'nın üç hücum botuna Rusya'nın el koymasıyla sonuçlanan olayın ardından Ukrayna Parlamentosu, belli bölgelerde sıkıyönetim uygulanmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun yaptığı olağanüstü toplantıda, ülke genelinde 60 gün sürecek olan sıkıyönetimin ilan edilmesine yönelik olarak alınan karar, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun imzalamasının ardından parlamento onayına sunuldu.

Rusya'ya yakın olan “Muhalefet Bloğu” ile “Hayat İçin“adlarını taşıyan partilerin boykot ettiği oturumda, Batı yanlısı çizgide bulunan partiler arasında sıkıyönetim kararı ardından tartışmalar ortaya çıktı.

Muhalefette bulunan “Anavatan Partisi” milletvekilleri, 31 Mart 2019'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenleneceğine ve seçim kampanyasının üç ay öncesinden başlayacağını belirterek, iki ay sürecek sıkıyönetimin seçim sürecini adeta felce uğratacağını savundu ve bu girişimi “iktidar hırsı” olarak nitelendirdi.

Tartışmaların şiddetlenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, tasarıda bir takım değişikliklere giderek, sıkıyönetim süresinin 30 gün ve Ukrayna'nın belli bölgelerinde uygulanması gerektiği şeklinde düzenledi. Tasarı oturuma katılan 388 milletvekilinden 276'sının oyuyla kabul edildi.

Peki, Ukrayna'da yürülüğe giren Sıkıyönetim ne anlama geliyor?

Sıkıyönetim kararı, 28 Kasım itibariyle hayata geçecek. Sıkıyönetim; Donetsk, Lugansk, Harkov, Odessa, Vinnitsa, Nikolayev, Herson, Zaporojye, Summi ve Çernigov illeri ile Karadeniz ve Azak Denizi sularını kapsayacak. Bu illerde bir ay süreyle, siyasi hürriyetlere ve seyahat hürriyetine sınırlama getirilebilecek ve kimlik ve kişisel eşyalar aranabilecek.

Rusya ve Ukrayna arasında  yaşanan gerilimin sebebi nedir?

Rusya, Ukrayna'ya ait üç geminin Rus karasularına izinsiz olarak girmesine karşılık gemilere ateş açmış ve Ukrayna‘ya ait bu üç gemiyi alıkoymuştu. Kiev ise bu olay sonrasında altı Ukraynalı askerin ateş sonucunda yaralandığını açıklamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi'ni acil bir karar ile toplama kararı almıştı.