Burak GÜRAN
4 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Silikon Vadisi’nden Köyüne Döndü Aldığı Destekle Girişimci Oldu

Amerika’nın Güney Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi’nde 10 yıl boyunca EBAY, Yahoo ve Microsoft gibi teknoloji firmalarında çalışan yazılım geliştirme uzmanı Sezer Yalçın, köyüne dönerek girişimci oldu.

Silikon Vadisi’nden Köyüne Döndü Aldığı Destekle Girişimci Oldu


Amerika’ya 2001 yılında giden Yalçın, aldığı iş vizesiyle 10 yıl süresince Silikon Vadisi'ndeki firmalarda yazılım geliştirme uzmanı olarak çalıştı. Vatan sevgisinden dolayı 3 yıl önce Amerika’dan Türkiye’ye gelerek Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Müsellim köyüne yerleşti.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB), işletme açmak isteyenlere destek verdiğini öğrenmesi üzerinde KOSGEB’e başvuruda bulunarak iş dünyasında girişimci olarak atıldı.

Silikon Vadisi’nden Köyüne Döndü Aldığı Destekle Girişimci Oldu


Aldığı destek ile evinin bahçesine kurduğu atölyede Kombimaster adını verdiği internet üzerinden telefon vasıtasıyla kontrol edilebilen akıllı oda termostatı üretti.

Ayarlanarak kendi kendine belirli bir saatte evin sıcaklığını istenilen dereceye getirebilen ürün, cep telefonuyla da kontrol edilebilmekte.

Yazılımı ve tasarımı tamamen kendisine ait olduğunu söyleyen Sezer Yalçın, ürünün üzerinde farklı birimlerden oluşan değişik özellikler eklenerek fabrikalardaki otomasyon sistemleri dahil pek çok şeyi kontrol edebilme özelliği kazandırılacağını dile getirdi.