Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 1 Dakika, 14 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Şanghay İşbirliği Örgütü Semerkant'ta Turizm Üniversitesi Kuracak

Semerkant'ta Uluslararası İpek Yolu Turizm Üniversitesi'nin açılması planlanıyor. 

Şanghay İşbirliği Örgütü Semerkant


Üniversite, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in 10 Haziran'da Çin'in Qingdao şehrinde gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) toplantısında yaptığı önerisiyle kuruluyor. Devlet başkanı, ''Burada tüm ülkelerden öğrenciler eğitilerek turizm alanının en iyi uzmanları yetiştirilebilir'' demişti.

Kırgızistan'daki Özbekistan Büyükelçiliği tarafından aktarılan bilgilere göre, ŞİÖ tarafından Semerkant'ta kurulacak olan üniversite, 2018-2019 eğitim yılında faaliyete başlayacak. Üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimi verilecek. İlk başta Özbekistan'dan 100 öğrenci kabul edilecek. Daha sonra diğer ŞİÖ ülkelerinden de öğrenci kabulü yapılacak. Üniversitede ayrıca yükseköğretim kuruluşlarında ve meslek yüksekokullarında çalışan uzmanlara yönelik eğitimler de verilecek.

Uluslararası İpek Yolu Turizm Üniversitesi, ŞİÖ bölgesindeki turizm sektöründe çalışacak kaliteli uzmanlar yetiştirmeyi hedefliyor.

Semerkant şehri, günümüzde Özbekistan sınırları içinde bulunan, dünya üzerindeki en eski şehirlerden biridir. Şehrin, Persler tarafından MÖ 14. yüzyılda kurulduğu düşünülür. Şehir, UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir.

Şanghay İşbirliği Örgütü, 2001 yılında Pekin'de güvenlik, siyaset, ekonomi, bilim ve teknoloji, kültür ve eğitim, enerji, çevre konularında işbirliğinin geliştirilmesi amaçlı kurulan ve Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Pakistan ülkelerini birleştiren bir uluslararası örgüttür. 

Kaynak: ca-news.org