Türkan Hüseynova
3 years ago - 52 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Sırbistan'daki Etno Festivalde Türkmen Milli Kıyafetleri Tanıtıldı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta düzenlenen "Maddi kültürel miras geleceğe ilham verecek" başlıklı "Batı Etnoloji Festivali"nde (West Ethnology Fest) Türkmen milli kıyafetleri sunuldu.

Sırbistan


Kültürel gösterinin kapanış töreninde Moskova Uygulamalı Sanat Profesörleri Derneği üyesi Profesör Körpegül Hudayberdiyeva, Türkmen milli giysisine dair ustalık eğitimi verdi.

Konuşmasında Körpegül, her bir milli giyside çeşitliliği anlatarak Türkmen halkının kırmızı renginin doğal bir güce ve özellikle eski zamanlarda büyülü koruyucu özelliklere sahip olduğuna inanıldığını belirtti. Profesör, "Bu nedenle, diğer milletlerden farklı olarak, Türkmen kızların gelinliği kırmızı renkli ipek elbise ve başörtüsünden oluşur." şeklinde açıklama yaptı. 

Sunumun bir bölümü de Türkmen kuyumcunun ustalığına ayrılmıştı. Antik çağlardan beri, doğal taşlarla zarifçe işlenmiş gümüş ve altından yapılmış takılar, kadın kıyafetlerinin ayrılmaz parçasıdır. Türkmen kızların düğünde kullandıkları takılarının toplam ağırlığı da 16 ila 20 kilogramı buluyor.

Kaynak: orient.tm