Rosneft

Petrol Ve EnerjiRusya

Halka Açık Anonim Şirket Rosneft Petrol Şirketi, yan kuruluşlarıyla birlikte Rusya ve uluslararası ham petrol ve gaz arama, geliştirme, üretim ve satışını yapmaktadır. Arama ve Üretim ve Rafineri ve Dağıtım bölümlerinde faaliyet göstermektedir.
Şirket, Batı ve Doğu Sibirya, Timan Pechora, Orta Rusya, Avrupa'nın güney kesiminde ve Uzakdoğu Rusya'da petrol üretiyor; Batı Sibirya ve Rusya'nın Uzak Doğu'daki çeşitli projelere ilgi duymanın yanı sıra Vietnam, Venezuela, Brezilya, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Türkmenistan'daki çeşitli projelere de katılıyor. Aynı zamanda etilen, propilen ve polietilenin yanı sıra gaz işleme, petrokimya ve organik sentez ürünleri de dahil olmak üzere petro kimyasalların üretiminde rol almaktadır; ticari araç ve makine yağları, endüstriyel yağlar, baz yağlar, genel amaçlı ve özel amaçlı gresler, yağlayıcı katkı maddeleri ve katkı paketi ve dizel yakıt aşınma önleyici katkılar gibi yağlayıcılar.
Buna ek olarak, şirket boru hatları, demiryolu ve karışık taşımacılık vasıtasıyla ham petrol taşımakta ve ihraç etmektedir; petrol ürünlerinin toptan satış, perakende satış, depolama ve nakliye ile taahhüt işleri; ve bunker ve uçak yakıt ikmali hizmetleri ile bitüm ürünleri sunmaktadır. Dahası, şirkete ait ve kiralık dolum istasyonlarının perakende bir ağını işletir; araştırma ve sondaj hizmetleri vermektedir. Şirket, ExxonMobil ve KAMAZ ile stratejik ortaklıklar kuruyor; ve CEFC China Energy Company Limited ile stratejik bir işbirliği anlaşması imzalamıştır.