Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 25 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Sivas Katliamının 25’inci Yıl Dönümü

Bugün Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne katılmak için il dışından gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 37 kişinin hayatını kaybettiği katliamın yıl dönümü.

Sivas Katliamının 25’inci Yıl Dönümü


Pir Sultan Abdal Şenlikleri için aralarında Aziz Nesin’in de olduğu bir çok fikir insanı ve sanatçı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin’in özel daveti üzerine Sivas’a geldi. Önce Kültür Merkezi’nde çıkan taşlı sopalı çatışma polisin müdahalesiyle büyümeden önlendi. Daha sonra binlerce kişinin toplanarak Hükümet Meydanı’na gelmesiyle olaylar büyüdü, sloganlar eşliğinde Hükümet Konağı’nı taşlayan karşıt grup ardından Madımak Oteli etrafında toplanmaya başladı.

Grup önce otelin etrafındaki arabaları ateşe verdi otelin camlarını taşladı, kırılan camların içinden perdeleri tutuşan otel kısa sürede büyük bir yangına dönüştü. Otele sığınan 35 kişi kötü şekilde can verirken göstericilerden 2 kişide yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin’inde bulunduğu 51 kişi de gelen itfaiye’nin merdivenlerinden kurtuldu.

Sivas Katliamının 25’inci Yıl Dönümü


Olaylar sonucu etkinlik için gelen 33 konuk, 2 otel çalışanı, 2 gösterici hayatını kaybetti. Valilik akşam saatlerinde 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan etmesiyle birlikte, güvenlik güçlerince kentte hakimiyet sağlandı.

Anma Etkinlikleri Düzenleniyor

Bu kapsamda bugün katliamın 25. Yıl dönümü sebebiyle kentte anma etkinlikleri düzenlenecek. Yürüyüş için bazı cadde ve sokaklar trafiğe kapatılacak, güzergah boyunca yoğun güvenlik tedbirleri alınacak. Kentte anma etkinliği dolayısıyla çevredeki illerden polis ekiplerinin desteğiyle yaklaşık 3 bin polis görev alacak.

Alevi dernekleri, bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri tarafından düzenlenecek anma programına, çeşitli illerden ve yurt dışından çok sayıda katılımcının gelmesi beklenmekte.