Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 11 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Sivas’ta Hayranlık Uyandıran 4 Bin 600 Yıllık Kaya Mağaraları

Sivas'ın Zara ilçesinde, 4 Bin 600 yıllık geçmişi ve hayranlık bırakan görüntüsüyle dikkat çeken Kaya Mağaraları ziyaretçilerini bekliyor.

Sivas’ta Hayranlık Uyandıran 4 Bin 600 Yıllık Kaya Mağaraları


İlçeye bağlı Tödürge köyünün kuzeyinde ve güneybatısında yer alan kayalıklarda yer alan 100 civarında mağara bulunuyor. İlginç görüntüsüyle görenleri şaşırtıyor. Mağaraların barınma ve sığınma amacıyla yapıldığı düşünülüyor.

Yumuşak yapısı olan kayalıkların yan yana ve alt alta oyulduğu görülüyor bulunuyor. Apartmanı anımsatan mağaraların içlerinde odacıklar mevcut. Kaya mağaralarının bazı kısımlarında taş ve horasanlarla (Yapı Harcı) örülmüş duvarlar ve gözetleme delikleri dikkat çekmekte.

Mağaraların kuzey kısmında, Hristiyanlığın Anadolu'da yayılmaya başladığı dönemlerde kayalığa işlendiği tahmin edilen büyüklü, küçüklü haç işaretleri göze çarpıyor.

Sivas’ta Hayranlık Uyandıran 4 Bin 600 Yıllık Kaya Mağaraları


İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, "Burada çeşitli büyüklüklerde insanlar tarafından oyulmuş ev diyebileceğimiz tarihi kalıntılar var. Tüm Kültür ve doğa meraklılarını bu alanı gezmeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan köyü muhtarı Mehmet Önder ise kaya mağaralarının çok eski yapılar olduğunu belirterek, “Buraya turizm açısından gelişmesini istiyorum, buranın projesini ve planını verdik fakat iptal ettiler. Sit alanı olduğu çalışmaya izin verilmiyor. Buraların turizme kazandırılması çok önemli.” dedi.