Aiperi Seiitbekova
2 years ago - 2 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Spor Gazetecileri Günü ve Bu Alanda Yaşanan İlkler

Spor herkesi birleştirebilen bir faaliyettir. Sadece insanları değil, ülkeleri de bir araya getirir. Ama bunların bir araya gelmesini sağlayan diğer unsur da medyadır. Medya ile dünyanın her yerindeki sporcular, oyunlar ve şampiyonluklar hakkında bilgi sahibi oluruz. Mücadelelerinin tüm parlak renklerini, zaferlerin sevincini ve hayal kırıklıklarının acısına tanıklık ederiz. Bu sebeple, binlerce kilometre uzaklıkta gerçekleşen şampiyonlukları izlerken bize ‘‘orada olma’’ hissini yaşatan tüm spor basın mensuplarına hakkını vermek lazım.

Spor Gazetecileri Günü ve Bu Alanda Yaşanan İlkler


Bugün, 2 Temmuz, dünyanın birçok ülkesinde "Spor Gazetecileri Günü" olarak kutlanıyor. Spor Gazetecileri Günü, spor dünyasının tüm olaylarını ele alan gazeteciler, yorumcular, muhabirler, blogcular, radyo ve TV yayıncılarının bayramıdır.

Bayramın tarihçesi

Sporun dünya nüfusunun yaşamında büyük önemi ve yeri vardır. Bu sebeple, Fransa’nın başkenti Paris’te 2 Temmuz 1924 tarihinde gerçekleşen Uluslararası Spor Haberciliği Kongresi sırasında, sporu dünyaya tanıtmak ve yaygınlaştırmak amaçlı Uluslararası Spor Basın Birliği (AIPS) kurulmuş ve 2 Temmuz Uluslararası Spor Gazetecileri Günü olarak ilan edilmiştir. Bugün, AIPS dünyanın 130 ülkesinde çalışan 30 bin civarında spor gazetecisinin 9 bini tarafından temsil edilmektedir.

Meslek hakkında

Spor gazetecisi olmak için, geniş bakış açısı ve yazabilme yeteneğine ek olarak, sporu anlamak ve sevmek gereklidir. Spor ile yaşamak ve okuyucular ile izleyicilere, neler olup bittiğinin özünü anlatabilmek için bilgi sahibi olmak gerekir. Bir spor gazetecisi herkesten daha hızlı ve meraklı olmalıdır.

Spor Gazetecileri Günü ve Bu Alanda Yaşanan İlkler


Spor gazeteciliğinde yaşanan ilkler

  1. İlk spor yayınları, 18. yüzyılda İngiltere’de gerçekleşen boks şampiyonası hakkında yazı yazan İngiliz basınının haberlerinin Boston’da tekrar basılmasıyla başladı.
  2. Spor hakkında ilk yazılı basın, 1801 yılında Amerika’da yayımlanmaya başladı. 1819 yılında ise periyodik spor gazetesi olarak ‘‘Amerikalı Çiftçi’’ yayımlandı. Gazetede balıkçılık, avcılık, bisiklet sporları konulu yazılar yer alıyordu.
  3. 1823’te ise Rusya’da ‘‘Avcılar ve Atlar İçin Günlük’’ adlı at sporlarıyla ilgili yazılmış baskı ortaya çıktı.
  4. Türkiye'de ilk spor yazısı, Servet-i Fünun dergisinin 14 Mart 1891 tarihli sayısında yayımlanan Ali Ferruh Bey'in "Eskrim" konulu yazısı idi. 
  5. Burhan Felek'in önderliğinde 1910'da yayımlanan "Futbol", Türkiye'nin ilk spor dergisidir. 28 Eylül 1910 yılında yayımlanmaya başlayan dergi, ilk başta Türkçe ve Fransızca olarak yayımlanıyordu.
  6. İlk spor programı olan "Sabah jimnastiği" 2 Ocak 1929'da ekranlara çıktı.
  7. 1933'te, futbol oyunu hakkında ilk televizyon röportajı yapıldı. Filme çekilen röportaj, bir sonraki gün yayın sırasında seslendirilerek yayımlandı.
  8. Futbol maçı hakkında röportaj 1949 yılında ilk kez canlı yayında yayımlandı. Çekimler SSCB’nin Dinamo stadyumunda gerçekleştirilmişti.
  9. Şu anda Rusya’da gerçekleşmekte olan 2018 Dünya Kupası’nda da bazı ilkler de yaşandı ve bu durum kadın spor yorumcularını daha görünür kıldı. Örneğin BBC'den Vicki Sparks, İngiltere'de bir Dünya Kupası maçını canlı yayında anlatan ilk kadın oldu. ABD'de de Fox ve Telemundu kanalları, Kuzey Amerika'da aynı ilki gerçekleştirdi.