Dr. Atasağun
2 years ago - 2 Dakika, 22 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Suriye'deki İç Savaştan Sonra Çocukluk Çağı Aşılarının Önemi

Aşı: Vücutta hastalıklara karşı koruyucu maddelerin yapımını uyarabilen, fakat hastalık yapma niteliği özel yöntemlerle giderilmiş mikroplar ya da bunlara ait ürünlerdir.

Suriye


Etkin ve yaygın aşılama sonrasında birçok enfeksiyöz hastalık kontrol altına alınabilmekte, hatta eredike(tamamen yok olması) edilebilmektedir. Örneğin çiçek hastalığı için geliştirilen aşılama tüm dünyada başarıyla kullanılmış ve çiçek virüsü tüm dünyadan eredike edilmiştir.

Günümüzde Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği aşılama programında; Hepatit-A,Hepatit-B,Verem, Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk felci, Pnömoni, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak ve Su çiçeği hastalıklarına karşı bağışıklama bulunmakta ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Suriye'deki iç savaş başlamadan önce düzenli aşılama sonucunda verem, kızamık ve çocuk felcinin Türkiye'den eredike edilmek üzere olduğu ve bu aşıların rutin aşılama takviminden çıkarılması gündemdeydi. Ancak zamanla savaş sonrası Türkiye'ye göçmek zorunda kalan Suriyeli göçmenlerin aşılamasının düzenli takip edilememesi ve yaşam şartlarındaki elverişsizlik nedeniyle yeniden kızamık, çocuk felci ve verem vakaları görülmeye başlandı. Bölgesel kızamık salgınları görüldü, artık tamamen yok olduğu düşünülen çocuk felci yeniden hortladı. Sağlık Bakanlığı'da önlem olarak normalde 6. ayda yapılan çocuk felci aşısını bir dönem 4. aydan itibaren yapmaya başladı ve aşılama takip sistemlerini ve denetimini artırdı. Bununla birlikte Suriye'li göçmenler için Toplum Sağlığı Merkezleri'nde aşılama uygulamalarına başlandı. 

Günümüzde aşı redleri çok sık görülmekte. Ailelerde şöyle bi inanç gelişmiş: 

- Çocuğuma aşı yaptırmıyorum çocuğum tüm bulaşıcı hastalıkları geçiriyor böylece bağışıklığı gelişiyor

Bu düşünce o kadar yanlış ki!! Mesela kızamık hastalığını ele alalım. Ateşli döküntülü bi hastalık küçük yaşlarda ölümcül bile seyredebilen bir hastalık ve küçük yaşta rahat atlatılabilse bile beyinde gizlenebilen( latent kalabilen) bir virüs. Çocuğunuz kızamık oldu ve bu virüs beyinde sessiz bi şekilde kalırsa( milyonda 2.5 kişi görülme sıklığına sahip) çocuğunuz ortaokul çağına geldiği zaman aktifleşiyor ve yavaş yavaş önce hafıza sorunları yaşamaya başlıyor sonra yürüme, konuşma e hatta yutma yetisini kaybediyor ve yatağa bağımlı bikaç yılın sonunda ölüm gerçekleşiyor. Hani bağışıklığı güçlensin diye yaptırmamıştık ya aşıyı!

Çocuklarımız için bize göre önemsiz olan ve atlayabileceğimiz durumlar ileride onun tüm hayatını etkileyebilecek sorunlara neden olabilir. Çocuklarımız geleceğimizdir. Sağlıklı gelecek için çocuklarımızı koruyalım, aşılarını düzenli yaptıralım...

Sağlıcakla...