Berna Usta
3 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Suriye’nin Garantörleri Rusya'da Bir Araya Geliyor

Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Suriye konulu 10. garantörler toplantısında bir araya gelecek.

Suriye’nin Garantörleri Rusya


Yarın, Türkiye, İran ve Rusya heyetlerinin Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geleceği Suriye konulu 10. garantörler toplantısı öncesi teknik görüşmeler yapılıyor.

Astana formatlı olarak gerçekleşecek toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) ve Ürdün'den heyetler gözlemci olarak katılacak. ABD, son Astana toplantısında olduğu gibi bu toplantıya da temsilci göndermeyecek.

Suriye’deki askeri muhalefet heyetini eski Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tuma, rejimi ise BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi temsil edecek.

14-15 Mayıs’ta düzenlenen son Astana toplantısında, taraflar, 'gerginliği azaltma bölgeleri' üzerine istişare etmiş ve ateşkes rejiminin korunması kararını almışlardı.

İdlib'deki son durum

Garantörlerin aldıkları kararlara rağmen Suriye’de rejim destekçileri Gerginliği Azaltma Bölgeleri'ni (Doğu Guta, Humus, Dera ve Kuneytra) ele geçirmişti.

Beşşar Esed 27 Temmuz’da Rus basınına verdiği röportajda, "İdlibliler ya teslim olacak ya da ölecek." diyerek rejimin saldırılarından kaçarak İdlib'e sığınan sivilleri tehdit etmişti.

Beşşar Esed rejimi, geçen hafta İdlib'in güneybatısında Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde yer alan Türkmendağı'na saldırmak için askeri hazırlık yapmaya başlamıştı.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Türkiye’nin, İdlib konusunu toplantının gündemine getirmesi bekleniyor.