Aiperi Seiitbekova
3 years ago - 54 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tamiratını TİKA'nın Üstlendiği Kırgız Milli Tarih Müzesi’nin Restorasyonu Ağustos’ta Tamamlanacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan genelinde birçok alanda önemli projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Onların biri de Bişkek’te bulunan Milli Tarih Müzesi’nin yenilenmesidir.

Tamiratını TİKA


Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat Azattyk radyosuna yaptığı konuşmasında, müzenin dış cephesinin restorasyonunun 30 Ağustos’ta tamamlanacağını bildirdi.

Tarih müzesinde yapılan tamirat çalışmaları, 2016 yılında Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı ile TİKA Kırgızistan Koordinatörlüğü tarafından imzalanan proje protokolü çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Şu anda müzenin sadece yarısını yenilemekte olan TİKA, ilk başta, Kırgız Hükümeti ile müzenin tamamını yenileyeceğine dair anlaşmıştı.

Kırgızistan, müzenin tamamıyla yenilenmesi için 1 milyar 569 milyon 477 som (yaklaşık 23 milyon dolar) böldü.

Bişkek’in tam merkezindeki Ala-Too meydanında bulunan Milli Tarih Müzesi, 1926 yılında bir bilim merkezi olarak kurulmuştu. 1933 yılında Bölgesel Tarih Müzesi olarak adlandırıldı. 1960’larda müzeye Milli Tarih Müzesi status verilerek, şuanda bulunduğu binaya taşındı. Bu bina 1928 yılında inşa edilmişti.

Kaynak: azattyk.org