Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TANAP 12 Haziran'da Devreye Giriyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)’nin 12 Haziran'da devreye gireceğini bildirdi.

TANAP 12 Haziran


Azerbaycan’dan Türkiye’ye uzanan ve Enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılan TANAP’ın, Türkiye’nin ulusal gaz iletim şebekesine 12 Haziran'da bağlanacağını açıklayan Enerji Bakanı Berat Albayrak, Akdeniz'de bu yaz ilk derin deniz sondajını gerçekleştirileceğini de açıkladı.

TANAP'ın devreye girmesi ile Eskişehir ticari gaz akışının başlatılabilmesi için hazır hale gelecek. Ayrıca TANAP, Türkiye’nin Gürcistan sınırında Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek. Daha sonra Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak. Ardından bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz iletimi yapacak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacak. Hattın Türkiye içi çıkış noktaları ise, Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak.

TANAP 12 Haziran


Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) amacı, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz-2 gaz sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye’ye ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturmaktadır.