Aynur Toleubayeva
4 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tanrı Dağları'nn Turkuaz İncisi "Büyük Almatı Gölleri’ne" Ulaşım Kolaylaşıyor

Büyük Almatı Gölleri'nin gezi sınırları belirlenecek.

Almatı turizm yönetimi ile Almatı otel sahipleri bölge ziyareti toplantısında, Büyük Almatı Gölleri sınırlarının belirlenmesi ve göllere turistlerin erişim sorunları ele alındı

Tanrı Dağları


Toplantıda şu kararlar alındı: 

1) Göl tarafından iniş sınırı belirlenecek.
2) Bu sınırın tüm çevresi boyunca çitler kurulacak.
3) Her 50 metrede Kazakça, Rusça ve İngilizce bilgilendirmeler içeren kalkanlar yapılacak. Ayrıca, kuralların ihlali durumunda para cezaları hakkında bilgi yer alacak.
4) Gözlem platformları Güzelleştirme Projesi BAG alanında, "özçekim" çekmek için özel bir yer ve dinlenme bankaları yapılacak. Proje yakın gelecekte hizmete sunulacak
5) Otopark sorunu ele alınacak.

Büyük Almatı Gölleri deniz seviyesinden 2500 m yükseklikte, Tanrı Dağları'nın arasında bulunmaktadır. Güçlü deprem sarsıntıları sonrasında oluşmuştur.Gölün kıyı şeridi 3 km, derinliği 40 metredir. Göl suyunun rengi sürekli olarak turkuaz mavisinden zümrüt rengine değişkenlik gösterirken, mevsime bağlı olarak, derinliği de kışın sığlaşır ve Ağustos'a kadar su seviyesi neredeyse 20 metreye kadar yükselir.

Büyük Almatı Gölü, Almatı şehrinin başlıca içme suyu kaynaklarından biridir. Bu nedenle gölde yüzmek kesinlikle yasaktır.  Suyun sıcaklığı +8 +10 ℃ derecedir.

Gölden 2 km  yükseklikte yer alan otellerde oda kiralayarak Tanrı  Dağları'ndaki Astronomik Gözlemevi'nden yıldızları teleskoptan seyredebilir.