Gülalek Annamuradova
2 years ago - 1 Dakika, 55 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TAPİ Projesine Büyük İlgi


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan başkanlığında kalabalık heyet, Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin ikinci toplantısı için Aşkabat’a gelen Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah’a bu ziyaretinde Enerji Bakanı Suheil Al Mazrui, Altyapı Geliştirme Bakanı Abdullah bin Muhammed Belhaif Al Nuaimi, Abu Dhabi Kalkınma Vakfı Genel Müdürü Muhammed Saif Al Suwaydi olmak üzere çok sayıda yetkili eşlik etti.

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Al Nahyan’ı Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik, enerji, ulaştırma, iletişim ve diğer alanlardaki işbirliği değerlendirildi.

Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah, Türkmenistan’daki petrolgaz ve enerji sektörlerindeki çeşitli yatırım projelerine katılmak istediklerini söyledi. Konuk Bakan bu bağlamda, BAE’li işadamlarının Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesine ilgi gösterdiklerini kaydetti. Türkmen gazını Güney Asya ülkelerine taşıyacak TAPİ projesinin temeli 2015 yılında atılmıştı.


TAPİ Projesine Büyük İlgi


Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed ayrıca, Türkmenistan’daki karayolların ve demiryolların inşası, elektrik hatların inşasında yer almak istediklerini de sözlerine ekledi.

Türkmenistan ile BAE işbirligi ortak komitesi toplantısı 

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantının birincisi 2012 yılında Abu Dabi’de yapılmıştı.

Toplantıda, 7 Kasım 2012 yılında Abu Dabi’de gerçekleştirilen ortak işbirliği komitesinin birinci toplantısında alınan kararların, imzalanan mutabakatların yerine getirilmesi için yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Taraflar, bu komite kapsamında eğitim, bilim ve kültür alanında işbirliği yapılması için çalışma grubunun oluşturulması konusunda anlaştılar ve bu grubun ilk toplantısının Aşkabat’ta yapılması kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra turizm, hidrometeoroloji, sismoloji ve çevre alanlarındaki işbirliği görüşüldü.

Toplantı sonrasında bununla ilgili protokole imza atıldı. Ayrıca, Türkmenistan Hükümeti ile Abu Dabi Kalkınma Vakfı arasında işbirliği konulu bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Taraflar, 2018 yılında Abu Dabi şehrinde Türkmenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin bir sonraki üçüncü toplantısının yapılması konusunda anlaştılar.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)