Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 3 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tarihi Ermeni Kilisesi Restore Edilerek Kültür Merkezi Oluyor

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Akşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içerisinde yer alan tarihi Ermeni Kilisesi restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek.

Tarihi Ermeni Kilisesi Restore Edilerek Kültür Merkezi Oluyor


Akşehir’in üçüncü kültür merkezi olacak olan bu tarihi yapının adı Dünya Mizah Ustaları Sanat Evi olacak. Çalışmaların çok yoğun ve titizlikle yürütüldüğü bu tarihi yapının restorasyonuna 2 milyon lira bütçe ayrıldı. Geçen sene eylül ayında başlayan yenileme faaliyetleri  sene sonunda bitmiş olacak.

Akşehir’in kültür zenginliğine katkı sağlayacak bu olan bu tarihi mekan, çalışmalar tamamlanınca barok tarzı mimarisiyle çok ihtişamlı bir hal alacak.

Öte yandan kilisenin arkasında bulunan papaz evi de restore edildikten sonra butik otel olacak.

Tarihi Ermeni Kilisesi Restore Edilerek Kültür Merkezi Oluyor


Kilisenin Tarihi Hakkında

Raymond Kevorkian’ın “1915 Öncesinde Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeniler” adlı kitabından edinilen bilgiye göre, Konya Akşehir’de o tarihlerde yaklaşık 4 bin 950 Ermeni yaşamaktaydı ve hayatlarını kürkçülük, dericilik, halıcılık ve hırdavatçılıkla sürdümekteydiler. İlçede bulunan dört Emeni okulunun yanı sıra 1859’da inşa edilen bu kilise Surp Yerortutyun Kilisesi bulunmaktaydı. Bu eğitim kurumlarının arasında Surp Yerortutyun Kilisesi eğitim kalitesi olarak çok üstündü ve bütün vilayetlerde nam salmıştı.