Burak GÜRAN
1 year ago - 1 Dakika, 11 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tarihi Mısır Çarşısında Ramazan Hareketliliği

Yenileme çalışmaları tamamlanan tarihi Mısır Çarşısı esnafı, yaklaşan Ramazan ayı için hazırlıklarını tamamladı. Yapılan yenileme çalışması ve hurma satışlarından memnun olan Mısır Çarşısı esnafı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yoğunluğun artmasını bekliyor.

Tarihi Mısır Çarşısında Ramazan Hareketliliği


İstanbul’un eski çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı, kentin mistik sembollerinin başında geliyor. Ağırlıklı olarak şifalı otların ve binbir çeşit baharatın satıldığı çarşıda hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

17. yüzyıldan günümüze kadar gelen Mısır Çarşısı, İstanbul’un doğulu yüzünü en egzotik biçimde yaşatan, en eski kapalı çarşılarından biri… Kurulduğu dönemlerde, Hindistan’dan Arabistan’a kadar Uzakdoğu ülkelerinden gelen binbir çeşit baharat ve her derde deva şifalı otlar özellikle bu çarşıda satılırdı. Malların büyük bir kısmı Mısır üzerinden geldiği için zamanla buraya Mısır Çarşısı denilmeye başlandı.

Tarihi Mısır Çarşısında Ramazan Hareketliliği


Eminönü’ndeki Yeni Camii ile Çiçek Pazarı'nın hemen yanında yer alan Mısır Çarşısı, ağırlıklı olarak baharat, bitki çayları,Kuruyemiş ve lokum gibi geleneksel bir çok Türk lezzetlerini burada bulabilirsiniz.

1660 yılında IV. Mehmed'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından mimar Kâzım Ağa'ya yaptırılmış, zaman içinde restore edilerek günümüze kadar gelen ve altı farklı kapıdan giriş yapılan çarşıda toplam 86 dükkân yer alıyor.