Mamurjon Akhmatjonov
3 years ago - 1 Dakika, 18 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Taşkent BDT'nin TEFI 2018 Festivali'ne Ev Sahipliği Yapacak

Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri tarafınca  her sene düzenlenen Uluslararası Televizyon Festivali TEFİ 2018, bu sene  Özbekistan'da düzenlenecek. 

Taşkent BDT


Dünyadaki en prestijli festivallerin biri olan TEFİ 2018,  bu sene 4-7 Ekim tarihleri arasında Özbekistan'ın başkenti Taşkent'tedüzenlenecek. Festivale BDT ve yakın bölge ülkelerinden birçok medya temsilcilerinin katılması bekleniyor.

BDT ülkelerinin Uluslararası Televizyon Festivali 2011 yılından beri geleneksel olarak üye ülkelerin farklı şehirlerindedüzenleniyor. Festival, BDT üyesi ülkelerin İnsani İşbirliği Vakfı ve Rusya Basın ve Kitle İletişim Federal Ajansı tarafından destekleniyor. 

BDT ülkeleri bünyesinde ortak bir bilgi alanı oluşturmayı hedefleyen etkinlik, “ Milletler Topluluğu TEFI” çatısı altında medya uzmanlarını bir araya getirmektedir. Festival kapsamında medya yarışmaları ve eğitimleri düzenlenmektedir. Yılın en iyilerine de TEFİ Ödülleri verilmektedir. 

Geçen yıl Minsk'te düzenlenen ''Milletler Topluluğu TEFI 2017'' festivalinde, Özbekistan Milli Radyo ve Televizyonu tarafından yayınlanan “Speed of the Quarter Century: Surkhandarya” adlı belgesel filmi yüksek ödül kazanmıştı.

Şu anda, Rus Televizyon Akademisi Vakfı, Özbek ortaklarıyla birlikte festival için hazırlık yapmaya başladı. Bu sene "Anavatanın İmajı: Zaman, Yer, Kader" başlığı altnda gerçekleştirilecek olan festivalin yarışma kısmı için çalışmaların kabul tarihi de sona erdi. 

Son yıllarda, Özbekistan ve Rusya arasındaki ilişkiler güçleniyor. Medya alanı da dahil olmak üzere ülkelerin çeşitli alanlarda işbirliği gelişmektedir.

Yaklaşmakta olan TEFI 2018 festivali, sadece alandaki yenilikleri tartışmak, yaratıcı insanlara yönelik deneyimleri kazandırmak için yaratıcı bir platform oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkelerin dostluk ilişkilerini güçlendirmeye de katkıda bulunacaktır.