Türkan Hüseynova
3 years ago - 1 Dakika, 9 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tedavi için Türkiye'yi Seçenlerin Sayısı 1 Milyona Yaklaşıyor

Türkiye'ye tedavi amaçlı gelen turist sayısı 2017 verilerine göre 700 bini geçmiş durumda. 

Tedavi için Türkiye


Türkiye'de sağlık turizmi son yıllarda hızla gelişmeye başladı. Sağlık turizminde turistlerin ilgisini kaliteli, düşük fiyatlı tedavi ve ameliyat, teknik şartlar, bekleme süresi vs. çekiyor. 

2008 yılında Türkiye'ye tedavi amaçlı gelen turist sayısı 75 bin iken, geçen 10 yıl süre zarfında bu sayı 10 kat artarak 2017 itibariyle 700 bine ulaşmıştır. Sektör temsilcilerine göre 2018'de en az 850 bin hastanın Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

AB, ABD ve diğer batı ülkelerine kıyasla Türkiye'de tedavi ve ameliyat ücretleri % 90'a kadar daha uygun fiyatla yapılabiliyor. Örneğin, anjiyo için ortalama ücret ABD'de 47 bin dolar, Hindistan'da 11 bin dolar, Tayland'da 10 bin dolar, Singapur'da 13 bin dolar iken, Türkiye'de sadece 5 bin dolara yapılıyor. Kalp kapakçık değişimi ABD'de ortalama 150 bin dolar iken Türkiye'de 17 bin dolara yapılıyor. Diz protezi ameliyatı ABD'de 48 bin dolara yapılırken Türkiye'de 11 bin dolara gerçekleştiriliyor. 

Tedavi için Türkiye

Türkiyede nakiller hariç ameliyatlar yaklaşık iki hafta içerisinde yapılıyor. Bazı ameliyatlar için ise 3 ay öncesinden randevu almak gerekebiliyor. 

Sağlık turistlerinin geldiği ülkeler ise sırasıyla: Almanya, Azerbaycan, Irak, Suriye, Türkmenistan, İngiltere, Hollanda, Rusya ve Suudi Arabistan.

Turistler tedavi için en çok İstanbul, Antalya ve Ankara hastanelerini seçiyorlar.

En çok şikayet edilen hastalıklar: acil servis, göz hastalıkları, kadın hastalıkları, doğum, çocuk hastalıkları, iç hastalıkları.

Sağlık turistlerinin en çok geldiği aylar ise- Haziran, Temmuz, Ağustos.