Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 4 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tek Seferde En Büyük Savunma İhracatı Gerçekleşti

Türkiye dost ülke Pakistan ile 30 adet T129 ATAK helikopter satışı için anlaştı ve gerekli imzalar atıldı bu sonuçla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı yapılmış oldu.

Tek Seferde En Büyük Savunma İhracatı Gerçekleşti


Savunma Sanayi Başkanlığı yaptığı açıklamada, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ve Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı yetkilileri arasında görüşülen T129 ATAK helikopteri sözleşme konusu kesin sonuca vardı. 30 adet helikopterin satışının yanı sıra lojistik destek, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında da kapsamlı bir ihracatın söz konusu olduğu sözleşmede uzlaşma sağlandı.

T129 ATAK Helikopteri yüksek manevra kabiliyetiyle sınıfın en iyilerinden olmakla beraber, asimetrik silah yükü, güçlü darbelere karşı mukavemet ve balistik tolerans gibi etkili özelliklere sahip. Envanterinde 76 adete kadar güdümsüz roket, 500 adet 20 milimetrelik top, 8 adet anti-tank füzesi, 16 adet cirit lazer güdümlü füze, 8 adet stinger füzesi bulunduran ATAK, son teknoloji elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesine katmış durumda.

Geliştirilen tasarımı sayesinde zorlayıcı iklim ve coğrafya şartlarında başarılı performans gösteren taarruz ve taktik Keşif helikopteri T129 ATAK, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığın envanterinde de bulunmaktadır.

Atak helikopteri, Pakistan’a yapılan bu ihracat ile birlikte küresel pazardaki rekabette söz sahibi olmak adına üstün özellikleri ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor.