Murat Tuncay
3 years ago - 1 Dakika, 51 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tekno-Stresle Gelen Depresyon

Teknolojik gelişmelerin hızı, yaşam biçimine olan hızlı etkisi insanların davranış kalıplarında değişimlere sebep oluyor. Bilinen davranış bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıkların belirtilerinin tanımlamaya yetmediği yeni rahatsızlıklarla karşılamamız da kaçınılmaz oluyor.

Tekno-Stres Nedir?

Tekno-Stresle Gelen Depresyon


Bu yeni tanım teknolojik cihazların yanı sıra, internet teknolojileri üzerinden ulaşılabilen başta sosyal ağlar olmak üzere, iletişim kanallarının kullanımıyla oluşan stres türüne işaret eden stres biçimi. Sürekli güncel haberlerin alınması, yakınların, ünlülerin takip edilmesi, takip ediliyor hissini yaşıyor olmak insanlarda sürekli olarak belirli seviyede stresin hissedilmesine sebep oluyor.

Çoğumuzun yakından tanıdığı tekno-stresin yan etkileri de var. Beyin yorgunluğuna yol açan tekno-stres gündelik sosyal ilişkilerden uzaklaşma, ortamdan kopma, baş ağrısı, yorgunluk gibi etkileri tüm zamana yayıyor. Oldukça az miktarda işi tamamlayabilen kişilerde halsizlik, öfke eşiğinin düşmesi durumları gözleniyor.

Denetlenemeyen, uzun süre devam eden tekno-stresin sebep olduğu depresyon ise bir davetsiz misafir olarak kabul edilebilir. Gerekli sosyal etkileşimin yerini doldurmayan, sosyal ağlar üzerinden iletişim ve olumsuz haberlerin hızla-etkisi artırılarak ulaştırılması depresyona davetiye çıkarıyor. İnternet üzerinden anlık olarak, eksik bilgiyle ya da abartılı biçimde ulaştırılan haberler insanlarda panik halinde yaşamaya, güvensiz bir dünyada yaşıyor olma hissinin sürekli hale getirilmesine sebep oluyor.

Tekno-stresin diğer ucunda ise takip edilme-edilmeme, beğenilme-beğenilmeme kaygıları yer alıyor. Davranış bozukluklarına sebep olan bu kaygı, kişilerde beklenmedik tepkiler, aşırı heyecanlı olma, belirli bir zaman sonra gerçeklik algısının bozulması ve duyarsızlaşmaya kadar gidebiliyor.

Tekno-Stresle Gelen Depresyon


Tekno-Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Gerçek hayatta var olamayan ya da kişinin istediği oranda hayatına dahil ettiği etkileşimlerden kaynaklanan tekno-stresi kontrol etmenin yolu, cihaz bağımlılığından kurtulmak. Gündelik yaşam aktivitelerini yerine getirirken cihaz kullanımını sınırlandıran insanlar özgürlük alanına kendileri karar verdiğini düşünerek stresi denetleyebiliyorlar.

Tekno-stresin oluşmasını önlemek üzere bir diğer ipucu ise her an ulaşılabilir olmamak. Teknolojik iletişim araçları sayesinde mesai saatleri ve sonrasında her an ulaşılabilir olmak çalışan insanların kendilerine yeterince zaman ayıramamasına sebep oluyor. Belirli bir saatten sonra iletişim amaçlı cihazlardan uzaklaşmak, sosyal medyada zaman geçirmeyi bağımlılık haline getirmemek kişinin kendine yapabileceği en büyük iyiliklerden biri.