Burak GÜRAN
3 years ago - 49 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Teknoloji Geliştirme Üsleri Çoğalıyor

Teknoloji Geliştirme Bölgesi, diğer adıyla Teknopark, yerli ve milli üretimin gelişimini, üst düzeyde teknolojik üretiminin teşviki amacıyla çeşitli bölgelerde kurulmaya devam ederek çoğalıyor. Hedef 81 şehirde de Teknopark açılması.

Teknoloji Geliştirme Üsleri Çoğalıyor


Bu yıl içerisinde kurulacak olan 4 yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesinin konumları, Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararınca açıklandı. Kararda, Ankara, Kastamonu, Kırklareli ve Çankırı’da bulunan bazı alanların Teknopark Bölgesi olacağı belirtildi.

Türkiye genelinde toplam 77 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunurken, yeri belirlenen teknoparkların kurulumunun bitmesinin ardından bu sayı 81 olacak. Ankara’da ki teknopark sayısı 9’ çıkacak. Bu kapsamda kurulan teknoparklar ile toplam 54 şehirde teknopark bölgesi bulunmuş olacak.

Teknoloji üslerinde 5 bin firma çalışmalarını yürütüyor ve 47 bin 500 personel istihdam ediliyor. Teknoloji Geliştirme Bölgesinin bünyesinde 28 bin proje tamamlandı ve bugüne kadar yaklaşık 3 milyar 4 yüz bin dolar ihracat geliri elde edildi.

Bu yıl içinde kurulması planlanan teknoparkların yanı sıra, Ostim Ekopark, İstanbul Teknokent ve İTÜ Arı Teknokent bölgelerinin sınırlarında değişik yapıldığı belirtildi.