Aiperi Seiitbekova
1 year ago - 1 Dakika, 24 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Termal Turizmde Rus Turist Beklentisi 2 Milyon

TESTUD Başkanı Yılık,  termal turizm için yıllık 2 milyon Rus turist beklendiğini açıkladı. Açıklamaya göre Rusya'da ağır işlerde çalışan işçilerin yıllık 15 günlük termal tatil haklarını Türkiye'de kullanmaları için protokol yapılacak.

Termal Turizmde Rus Turist Beklentisi 2 Milyon


TESTUD'un açıklamasına göre Türkiye'nin önemli kaplıca turizmi merkezlerinden Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde, Termal Sağlık ve dernek başkanı Yavuz Yılık, Kozaklı Belediye Başkanı Celalettin Güven ve turizmcilerin katılımıyla değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un, cari açığın ilacının turizmde olduğu ve turist sayısının en kısa sürede 50 milyona çıkarılması gerektiği yönündeki açıklamaları hatırlatıldı ve Rusya'da bu anlamda büyük bir potansiyel olduğu vurgulandı.

TESTUD Başkanı Yılık, toplantıda yaptığı konuşmada, turizmi çeşitlendirmenin önemine işaret ederek, her yıl gelen 5 milyon Rus turist sayısını, termal turizmle 7 milyona çıkarmanın mümkün olduğunu belirtti.

Rusya'da son 2 ayda yaptıkları temaslardan beklentilerinin üzerinde sonuç aldıklarını ifade eden Yılık, ilgili bakanlığın destekleriyle Rusya Sağlık Turizm Derneği ile 15 Temmuz - 8 Eylül tarihleri arasında 3 heyetle Rusya'da, özellikle dev sanayi tesislerinin bulunduğu Sibirya bölgesindeki 7 şehirde çalışanların termal tatillerini Türkiye'de gerçekleştirmeleri için protokol yapılacağını açıkladı. 

Bu protokol kapsamında Rus turistlerinin sayısının arttırılması, ülke için çok önemli turizm kaynağı olmasının yanı sıra cari açığın kapatılmasında da en büyük kaynaklardan biri olacak. Tahminlere göre bu sektörde yıllık 2 milyon Rus turisti bekleniyor. 

Şu an Türkiye'nin termal tesislerinde yıllık sadece 60 bin turist oluyor. 

Kaynak: AA