Selman Yamak
2 months ago - 7 Dakika, 6 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır?


Bu içeriğimizde tesbih namazı hakkında bilgiler derledik. Namaz ne zaman kılınır, Namaz hakkında Hadisler, Namazın fazileti, Namaz nasıl kılınır, Namazdan sonra okunacak dua gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır?

    

Kerahat Vakti Nedir?

Bazı vakitlerde bir kısım ibadetlerin yapılması yasaklanmıştır. Bu vakitlere kerahet vakitleri yani mekruh vakitler denir. Tesbih namazı bu vakitlerin haricinde her zaman kılınabilir. Kerahat vakitler:

* Güneşin doğması ile 45 dk sonrası arası

* Öğlene 45 dk kala ile öğle vakti arası

* Akşama 45 dk kala ile akşam vakti arası

Tesbih Namazı Hakkında Hadis-i Şerif:

اِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ تُصَلِّيَهَا فِى كُلِّ يَوْمٍ مَرَّةً فَافْعَلْ، فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَفِى كُلِّ جُمُعَةٍ مَرَّةً، فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ

                  فَفِى كُلِّ شَهْرٍ مَرَّةً، فَإِنْ لَمْتَفْعَلْ فًَفِى كُلِّ سَنَةٍ مَرَّةً، فَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَفِى عُمُرِكَ مَرَّةً


     Abbas ( Radıyallahu Anh)dan gelen rivayete göre Rasulullah ( Sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Bu namazı her gün bir kere kılmaya gücün yetiyorsa bunu yap, bunu yapamazsan her cuma bir kere kıl, bunuda yapamazsan her ay bir kere kıl, onu da yapamayacaksan senede bir kere kıl, böylede yapamazsan hiç olmazsa en azından ömründe bir kere bu namazı kıl" ( Ebu Davut, Tatavvu:14. no:1297, 1/414)


Tesbih namazı sevabı çok olan bir namazdır. Peygamber Efendimiz ( sallallahu aleyhi ve sellem ), Amcası Hz. Abbas ( Radiyallahu Anh. )'a : "Sana öğreteceğim şeyi yaptığın zaman, eski-yeni, önceki-sonraki, gizli-açık, hataen veya kasten işlediğin bütün günahları Allah'u Teala affeder." buyurmuştur. ( Ebu Davud)

Tesbih Namazının Kılınışı

     Hanefî mezhebine göre tesbih namazını kılarken, Allah rızası için tesbih namazına veya nafile namaza niyet edilir ve “Allahu Ekber” diye namaza başlanır.

Subhaneke'yi okuruz.

15 kere "Subhânallâhi velhamdulillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber. "

" سُبْحَانَ اللّٰهِ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ وَ لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ وَ اللّٰهُ اَكْبَرْ "

deriz. Yazının geri kalanında tesbihatı kısaca "tesbih " diye yazacağım.

Manası: "Allah'ı bütün noksan sıfatlardan tenzihler eder, Kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah'a dır.

Euzü-Besmele ve Fatiha, daha sonra herhangi bir sure  okuruz ve 10 kere tesbih söyleriz

Allah'u Ekber diyerek Rüku'ya gideriz ve Üç kere, "Subhâne rabbiye'lazim ( سُبْحَانَ رَبِّىَ الْعَظِيمْ ) Ulu olan Rabbimi noksan sıfattan tenzih ederim" dedikten sonra 10 kere tesbih söyleriz.

Sonra "Semiallahu limen hamideh, Rabbena leke'l-hamd" diyerek rukudan kalkarız ve 10 kere tesbih söyleriz.

Allah'u Ekber diyerek sonra Secde'ye giderek üç defa "Subhane rabbiye'l-a'lâ ( سُبْحَانَ رَبِّىَ الْأَعْلٰى ) Yüce olan Rabbimi noksan sıfattan tenzih ederim" dedikten sonra secdede 10 kere tesbih söyleriz.

Allah'u Ekber diyereksecdeden  kalkılır, celse (iki secde arasında oturma ) halinde yine 10 kere tesbih söyleriz.

Allah'u Ekber diyerek tekrar Secde'ye gidip, secdede üç defa "Subhane rabbiye'l-a'lâ سُبْحَانَ رَبِّىَ الْأَعْلٰى  " dedikten sonra secdede 10 kere tesbih söyleriz. Böylece bu tesbihlerin toplamı 75 olur.

Allah'u Ekber diyerek daha sonra ikinci rekata kalkılır. İlk reketta olduğu gibi evvela 15 defa tesbih okunur, sonra birinci rekattaki şekilde namazı kılarak oturuşa varılır. Sonra Tahiyyat ve Salli-Barik okunur. Böylece yapılan tesbihatların toplamı 150 etmiş olur.

Allah'u Ekber diyerek ayağa kalkılır ve üçüncü, dördüncü rekatlar da geride anlatılar birinci ve ikinci rekatlar gibi kılınır ve böylece her rekatta 75 tesbih okunmuş olur. Bunların toplamı 300 eder.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır?

Namazdan Sonra Okunacak Dua:

     Teberani (Rahimehullah)'ın rivayetine göre Rasulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) amcası Abbas (Rahimehullah)'a:

"Namazı bitirdiğin zaman teşehhüdden (tahiyyat okuduktan) sonra, selamdan  önce şunları söylersin " buyurarak şu duayı okumasını kendisine tenbih etmiştir:

Not: Bu duayı ezberleyemeyenler selamdan sonra kitaba bakarak okusalar da aynı icabete mazhar olmaları, inşaAllah umulur. Esas mesele ihlas ile dua etmektir.

اًَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ تَوْفِيقِ أَهَلِ الْهُدٰى وَأَعَمَالَ أَهْلِ الْيَقِينِ وَ مُنَاصَحَةَ أَهْلِ التَّوْبَةِ وَ عَزْمَ أَهَلِ الصَّبْرِ

    وَ جِدَّ أَهْلِ الْخَشْيَةِ وَطَلَبَ أَهْلِ الرَّغْبَةِ وَتَعَبُّدَ أَهَلِ الْوَرَعِ وَعِرْفَانَ أَهْلِ الْعِلْمِ حَتّٰى أَخَافَكَ، أَللّٰهُمَّ

   إِنِّى أَسْأَلُكَ مَخَافَةً تَحْجُزُنِى عَنْ مَعَاصِيكَ حَتّٰى أَعْمَلَ بِطَاعَتِكَ عَمَلًا أَسْتَحِقُّ بِهِ رِضَاكَ وَ حَتّٰى 

   أُنَاصِحَكَ بِالتَّوْبَةِ خَوْفًا مِنْكَ وَحَتّٰى أُخْلِصَ لَكَ النَّصِيحَةَ حُبًّالَكَ وَ حَتّٰى أَتَوَكَّلَ عَلَيْكَ فِي الْأُمُورِ حُسْنَ ظَنٍّ بِكَ سُبْحَانَ خَالِقِ النُّورِ  

Namazdan Sonra Okunacak Duanın Türkçe Yazılışı ve Okunuşu:

     Allâhümme innî es-elüke tevfîqa ehelil hüdâ ve eamâle ehlil yaqîni ve münâsahate ehlittevbeti ve azme ehlissabri ve cidde ehlil haşyeti ve talebe ehlirrağbeti ve teabbüde ehlil verai ve irfâni ehlil ilmi hattâ ehâfek. Allâhümme innî es-elüke mehâfeten tahcüzünî an meâsîke hattâ a'mele bi tâatike amelen bi estahiqqu bihi ve ridâke ve hattâ ünâsıhake bittevbeti havfen minke ve hattâ uhlisa lekennasîhate hubben leke ve hattâ etevekkele aleyke fil umûri husne zannin bike subhâne hâliqinnûr.


Namazdan Sonra Okunacak Duanın Anlamı:

     "Ey Allah'ım.Ben senden hidayet ehline nasip ettiğin muvaffakiyeti (rızana uygun ameller başarmayı), yakın erbabının (şüphesiz inanaç sahiplerinin salih ) amellerini, (samimi) tevbekarlarınihlasını, sabırlı zatların azmini, (sana karşı) haşyet (derin saygı ) sahiplerinin ciddiyetini, rağbet erbabının ( sadece senin rızana hevesli olanların) niyazını, takva ehlinin ciddi manada ibadet gayretlerini ve ilim sahiplerinin irfanını (seni tanımalarını bana da nasip etmeni )dilerim, ta ki bu sayede Senden hakkıyla korkabileyim.

     Ey Allah'ım. Ben senden beni sana karşı isyanlardan engelleyebilecek kadar güçlü bir havf ve haşyet (korkuya nailiyet ) isterim ki, bu sayede senin rızanı hak edebileceğim şekilde salih bir amel işleyebileyim, sana karşı sevgimden dolayı senin için samimiyetimi (şaibelerden) arındırabileyim ve sana karşı beslediğim hüsn-ü zan ile (güzel beklenti sayesinde) tüm işlerde sana hakkıyla tevekkül edebileyim. Nuru yaratan Zat'ı tesbih ve tenzih ederim."  (taberani,el-Mucemu'l-Evsat,no:2318, 3/14; Heysemi, Mecma'u'z-zevaid, no:3679, 2/569; Suyuti, Cami'u'l-ehadis, no:26207, 23/353)