Aynur Toleubayeva
4 years ago - 1 Dakika, 19 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Almatı'da Uluslararası Etnik Müzik Festivali Gerçekleşecek

Almatı'da The Spirit of Tengri adlı 6. Uluslararası Etnik Müzik Festivali’nin başlamasına dört gün kaldı. Festival bu haftasonu 2-3 Haziran'da gerçekleşecek.

Almatı


6. Uluslararası Etnik Müzik Festivali, Almatı'da 2-3 Haziran tarihlerinde Cumhuriyet Sarayı'nın önündeki Abay meydanında düzenlenecek. Festival girişleri halka açık.

Festivalin konuklarını yüksek kaliteli ve canlı sesli bir konser bekliyor. Etkinlikte dünyanın en iyi 11 etno-grubu canlı konser verecek: İsrail'den Q2a, Buryatiya'dan - Shono grubu, Ermenistan'dan Gata Band grubu, İspanya'dan Childo Tomas grubu, Başkurtistan'dan Argymak rock grubu, Fransız-Cezayir Speed Caravan grubu, Özbekistan'dan Abbos grubu,  Kazakistan'dan Aldaspan, Nijeriya'dan Ezza, Fransız doğumlu sanatçı Yele, Steppe Scape grubu. Ayrıca, çeşitli DJ ekibinin gösterileri de olacak.

Festival Almatı Belediyesi'nin ve birçok sponsorların destekleriyle düzenleniyor. 

Meydana Abay - Dostık caddeleri tarafından uygun bir giriş sağlanacağını belirten festivalin ana yöneticisi Konstantin Golovin, ''Sahne meydanın herhangi bir noktasından çok iyi görünüyor. Ayrıca Cumhuriyet Sarayı önünde yer alacak büyük bir LED ekran kuracağız. Festivalin yemek tadımı kısmında dünya mutfaklarını temsil eden yemek çeşitleri olacak. Bunun dışında hatıralık, hediyelik ürünler de satılacak.'' dedi. 

Ayrıca festivalin tasarımcısı Yelina Altınbekova festivalin sembolü olan “kurt” un site tasarımına da yansıltığını ekledi. Kurt kafasını içeren afiş ve hediyelik eşyalarda da bulunduğunu kaydetti. Ürünlerin milli ürünler standında yer alacağını ve standda milli kıyafet, müzik enstrümanı ve hediyelik eşya ürünlerini üreten esnafların müşterilerin sorularını yanıtlayıp kullanımına dair bilgi vereceklerini kaydetti.

The Spirit of Tengri, dünya ülkelerinin ulusal geleneklerini Kazakistan'da sergilemeyi hedefleyen çok kültürlü bir projedir.

Kaynak: tengrinews.kz