Dilek Özdemir
3 years ago - 1 Dakika, 36 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TİKA Özbekistan'da Yüzlerce Projeyi Hayata Geçirdi

TİKA, Özbekistan'da 1993'ten bu yana sağlık, eğitim, tarım, hayvancılık ve altyapı hizmetleri gibi çeşitli alanlarda 700'ün üzerinde projeyi hayata geçirdi.

TİKA'nın, Özbekistan'daki çalışmalarının hız kazanmasıyla bu yılın ilk çeyreğinde 725 projeye ulaşıldı - Orta Asya’nın 32 milyon nüfusu ile en büyük ülkesi olan Özbekistan'da bu yıl yapılacak projeler arasında 50 adet ambulansın bu ülkeye temin edilmesi bulunuyor - TİKA, 2018'in sonuna kadar 23 anaokulunun tadilat ve donanımını yapılacak.

TİKA Özbekistan


Plastik Cerrahi Operasyonları Projesi
kapsamındason 9 yılda Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara, Fergana ve Tirmiz şehirlerinde yaklaşık 3 bin 500 çocuk ve genç muayene edildi, 860 kişiye plastik cerrahi ameliyatı yapıldı. Özbek 20 hastanın tedavisi de Türkiye'de gerçekleşti. Bu yıl ise 765 çocuğun muayene edilmesine katkıda bulunan TİKA, 157 çocuk ve gencin de ameliyat edilmesini sağladı.

TİKA, Özbek sağlık kuruluşlarının etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına destek sağlamak için onko-hematolojik hastalara 100 adet kök hücre testi temin etti.

"Engelleri Aşıyoruz" projesi kapsamında geçen yıl engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ihtiyaç sahiplerine 150 tekerlekli sandalye temin edildi. Bu yıl da ülkedeki Nevruz kutlamaları kapsamında yaşlı ve engellilere tekerlekli sandalye desteğinde bulunuldu.

Aral Gölü bölgesinde yaşanan çevre felaketinin etkisiyle üroloji ve onkoloji servislerine başvuran hastaların talebinin karşılanması ve daha iyi şartlarda hizmet verilebilmesi amacıyla TİKA, Harezm Üroloji ve Onkoloji hastanelerine tıbbi ekipman ve ilaç desteği sağladı. Söz konusu hastanelerde ekipmanları kullanacak uzman sağlık personeli ile ameliyatlar yapılarak eğitim verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarınca Özbekistan'ın 14 vilayetinden gelen ve çeşitli meslek liselerinde çalışan 22 eğitmene 30 gün süren Kaynakçılık Eğitimi düzenlendi.

AA ve TRT'nin medya eğitimleri

Özbekistan'dan, TİKA iş birliğiyle gerçekleştirilen Anadolu Ajansının (AA) Savaş Muhabirliği Eğitimi ve TRT Genel Müdürlüğünün ses, ışık, kameramanlık, montaj ve yapımcılık eğitimlerinde 11 kişi eğitim aldı.