Dilek Özdemir
1 year ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

TİKA ve KOICA Arasında İş Birliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ve Güney Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı (KOICA) Başkanı Lee Mikyung, iki ülke arasında kalkınma iş birliğinin artırılması amacıyla bir araya geldi.

TİKA ve KOICA Arasında İş Birliği


TİKA Başkanı Çam, ziyarette TİKA'nın 58 ülkede 60 ofisi ile Orta Asya'dan Balkanlar'a, Ortadoğu'dan Afrika ve Latin Amerika'ya kadar genişleyen bir coğrafyada yılda ortalama 2 bin proje gerçekleştirdiğini anlattı.

TİKA'nın, Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere Filistin, Somali, Afganistan, Suriye ve diğer ülkelerdeki bütün mazlumlarla ilgili çalışmaları hakkında bilgi veren Çam, KOICA ile üçüncü ülkelerdeki çalışmaları artırarak ortak projeler geliştirmeyi istediklerini kaydetti.

İki ülkenin de şu anda net yardımlar yapan ülkeler haline geldiğini belirten Lee, bu kapsamda yürütülen projelerle Türkiye ve Kore'nin politikalarının birbirine benzediğini kaydetti.

KOICA genel merkezinde gerçekleşen görüşmede Türkiye ve Güney Kore arasında eğitim, sağlık ve teknoloji alanları başta olmak üzere üçüncü ülkelere yönelik iş birliği projeleri yapılması ve tecrübe paylaşım programları düzenlenmesi kararı alındı.