Berna Usta
2 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Torosların Zirvesindeki Mennan Kalesi Keşfedilmeyi Bekliyor

Torosların zirvesine inşa edilen ve ne zaman kurulduğu bilinmeyen ve en son Karamanoğulları tarafından kullanılan Mennan Kalesi keşfedilmeyi bekliyor.

Torosların Zirvesindeki Mennan Kalesi Keşfedilmeyi Bekliyor


Mennan Kalesi Nerede?

Karaman ilinin Ermenek ilçesinde Torosların bir zirvesine inşa edilen Mennan Kalesi, tarih boyunca Hitit, Lidya, Asur, Pers, Selevkos, Roma, Bizans, Selçuklu ve Karamanoğulları tarafından kullanılmıştır.

Ermenek ilçesine 33 kilometre uzaklıkta, sarp bir arazi üzerine Göksu Nehri’nin Erik Deresi ile birleştiği noktada kurulu olan Mennan Kalesi’ne sadece batı yamacındaki Mazı yaylasından ulaşılabiliyor.

Mennan Kalesi, zamana meydan okurcasına ayakta kalmış sarnıçları, depoları, barınakları, burçları ve gizli tünelleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Torosların Zirvesindeki Mennan Kalesi Keşfedilmeyi Bekliyor


Mennan Kalesi'nin Tarihi

Fatih Sultan Mehmet döneminde Karamanoğlu Pir Ahmed Bey, Osmanlı ile yaptığı savaşı kaybederek Mennan Kalesi'ne sığınıyor. Osmanlı sadrazamı Gedik Ahmet Paşa, kaleyi ele geçiriyor ve Karamanoğulları'ndan alıyor.

Kalenin ayakta kalabilmesi ve daha iyi ziyaret edilebilmesi için restorasyon projesi hazırlanıyor. Karamanoğulları'nın kaybettiği son toprak parçası olan Mennan Kalesi'ne gelen ziyaretçiler, Ermenek Vadisi'nin doğal güzelliklerini görme şansına sahip oluyor.

Karamanoğulları Beyliğine başkentlik yapan Ermenek ilçesi dünyanın önemli mağaralarından biri olan Maraspoli'yi de içinde bulunduruyor.