#tuva2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-11-

Cahit Günaydın
2 years ago

Halı sanatı tarihinde bilinen en eski örnek Pazırık halısıdır. Sibirya’da Altay dağları eteklerinde V. Pazırık Kurganında bulunan Pazırık halısı M.Ö. III-II. Yüzyıllara tarihlendirilmektedir. 1.83x2.00 m. Ölçülerinde kareye yakın boyuttadır. Bu halının dm2 sinde 3600 düğüm bulunmaktadır. Kullanılan düğüm tekniği “Gördes Düğüm” tekniğidir. Oldukça sık kalitede ileri bir seviyeye işaret eden Pazırık halısının bu kadar sık ve ince kalitede olması o devir için şaşırtıcı niteliktedir ve bu kalite halıcığın çok daha geriye gidebileceğini işaret etmektedir. Türk düğümü ile dokunmuş olması Türk Halı Sanatı tarihi bakımından çok kıymetlidir. Bugün St. Petersburg, The State Hermitage Müzesi’nde sergilenmektedir.

https://www.fikriyat.com/galeri/tarih/dunyanin-en-eski-dokuma-halisi-pazirik/8

Dünya el halısı ve kilim pazarı da çoğunlukla İranlı, Çinli ve Pakistanlı üretici/ihracatçıların kontrolünde bulunmaktadır. Söz konusu ülkelerin dünya el dokuması halı ve kilim pazarına hâkim olmalarının sebeplerini incelersek; İthalatçı ülkelerdeki dağıtım kanallarının, depolarının ve perakende ağının sayı olarak büyük çoğunluğuna sahip olmaları ve uzun yıllardır ürünleri için batı pazarlarında oluşturdukları “güçlü imaj” olarak sıralanabilir…

#TUVA2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-11- PAZIRIK KURGANI

Monguş zamanı ilmik ilmik Gördes düğümü ile pazırık zaman halısına işledi, İster ak yönden, ister kara yönden ne yönden bakarsa baksın ,ister ikibinbeşyüz önce, ister ikibinbeşyüz yıl sonra baksın yirmidört ren geyiği başı öne eğik yürüdüler,sessizce, dünya var oldukca. Yirmidört Oğuz boyu en iyi atlarını kuyruğunu kesip en yiğit bahadarı ile gönderdiler, kurgana. Al, sarı , gök kök boyası renklendirilmiş pazırık zaman halısı ile uçmağa vardı Alperen’in torunu. “Zamanı Tanrı yaşar “oldu son sözü. Ne zaman KorkutAta’nın torunlarından biri Monguş gibi zamanı ilmik ilmik Gördes düğümü ile pazırık halısına işledi o zaman Alpertunga’nın torunları yeniden doğdu, gördü pazırık zaman halısına Gördes düğümü işlenmiş, tamgayı. Oğuz uykusunda uyandı.


Cevap yazabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.