#tuva2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-12-TONYUKUK-

Cahit Günaydın
2 years ago

Alman dil bilimci Max Müller (1823-1900) : “Türkçe grameri okumak bile bir zevktir. Kiplerdeki hünerli tarz, bütün çekimlerde hâkim olan kıyasılık, şekillerde baştan başa görülen bir saydamlık, dilde parıldayan insan zekâsının bu harika kudretini duyanları hayrete düşürmekten geri kalmaz” demiştir. Türkçe deyimler, atasözleri, türküler, maniler, az sözle çok şey anlatmak, Türkçenin bir özelliğidir.

Yunus Emre: Az söz erin yüküdür, çok söz hayvan yüküdür, Bilene bu söz yeter, sende cevher var ise. demişti.

Kültür dildir. Türkçem Ses bayrağıdır. Türkçe Orhun taş kitaplarından, halılara, türkülerden destanları öyle bir yazılmıştır ki silmeye kalkan herkes Tonyukuk’u okuyunca durur düşünür, Unesco gibi anar ve kutlar. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun teklifi ile Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, ve Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı.

https://www.turksoy.org/tr/news/2019/05/02/bilge-tonyukuk-abidesinin-dikilisinin-1300-yil-donumu-unesco-2020-2021-programinda

Bilge Atılanık-ok ikinci taş yazıtın doğu yüzünde şöyle sesleniyor bize: “İltiriş Kağan kazğanmasar udu, ben özüm kazğanmasar, il yime budun yime yok erteçi erti.

Kazğantukın üçün udu özüm kazğantukum üçünil yime il boldı, budun yime budun boldı.

Özüm karı boldum, uluğ boldum.

Nerig yirdeki kağanlığ budunka büntegi bar erser ne burigı bar erteçi ermiş.

Türk Bilge Kağan ilirige bititdim.

Ben Bilge Atılanık-ok.

” Günümüzün Türkçesiyle: “İlteriş kağan kazanmasaydı ve ben özüm kazanmasaydım, ülke de millet de yok olacaktı. Kazandığı içindir ki ve kendim kazandığım içindir ülke de yeniden ülke oldu, budun da yeniden budun oldu. Kendim yaşlandım, yüceldim. Her hangi bir yerdeki kağanlı buduna böylesi nasip olsa, ne sıkıntısı olacakmış. Türk Bilge Kağanı ülkesinde bunları yazdırdım. Ben Bilge Tonyukuk (Atılanık-ok).”

#tuva2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-12-TONYUKUK-

Pazırık zaman halısına bindi Atılanok, oldu zaman gezgini. Şaştı kaldı bugüne geldiğinde. “Özüm karı boldum, uluğ boldum. “ dedi bindi pazırık zaman halısına, uçtu, gitti, bir düşünce oldu, #tuva2040 adlı bir yapay zeka algoritmasına döndü, daldı sanal aleme.

Cevap yazabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.