#TUVA2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-3-ŞOLBAN KARAOOL

Cahit Günaydın
2 years ago

Bir haberden alıntı ile başlıyalım yazımıza .Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bazen hafta sonlarını Rusya Savunma Bakanı TUVALI Sergey Şoygu ve TUVA Cumhuriyetli lideri Şolban Kara-ool ile birlikte Tuva'daki YENİSEY kentinde avlanarak geçirir.Neden bu ilgi derseniz tarihi gerçeklere bir tık ile ulaşabilirsiniz. Doğru yerde iseniz, kırmızılar gibi.

https://www.rtib.org/haberler/ikinci-dunya-savasi-nda-nazilerin-korkulu-ruyasi-tuva-turkleri

Rus tarihçi Aleksey Rudeyeviç savaş yıllarında Tuva Türklerinin kahramanlığını kaleme aldı. Makaleye göre 21 Haziran 1941’de Nazi lideri Adolf Hitler’in Sovyetler’e saldırmasından 1 gün sonra Tuva Cumhuriyeti Almanya’ya savaş ilan etti. O dönem Tuva bağımsız cumhuriyet idi. “Askeri eğitimin ardından Tuva atlı birlikleri savaşa katıldı. Nazi birliklerine aniden saldıran Tuvalılara Almanlar “Der Schwarze Tod” lakabı koydu. Atilla’nın orduları gibi savaşıyorlardı!!! Attila’nın önderlik sırları Yenisey balbalının birinde yazabilir mi? Attila’nın ruhu Yenisey’e geçmiş olabilir mi ? diye iki uçuk sorudan, bilim kurgu öykümüze geçiş yapalım.Derin düşünelim.Şimdi.

#tuva2040 bilim kurgu öyküler-3 (Şolban Kara-ool)

“Yenisey nehrinin kenarında yaşayan bir kam var. Zamanı Tanrı yaşar dediğinde kimi görmek istersen gelir, seninle konuşur” dedi Şolban kara-ool. “Zamanı Tanrı yaşar dedi Putin Tıvaca. Aniden Kısa boylu, geniş göğsü olan, gözleri küçük, burnu yassı ve ince grimsi sakalları olan, bronz tenli , başını arkaya doğru tutan Hun imparatoru Attilla Yenisey’den çıktı, geldi. Putine, Sergeye, Şolban Kara-ool’a çok tatlı ve leziz yemekler getirildi. Ruslara gümüş tabaklarda, Attila’ya ise tahta tabakta et getirmişlerdi. Her cihette mutedil ve kanaatkâr idi. Misafirlere altın ve gümüş kadehler verdiği halde onun kadehi tahtadan idi. Sırtındaki elbiseleri, ayakkabıları, kılıcının kabzası ve atının takımları askerlerininkinden hiç de farklı değildi. Yalnız diğerlerinden daha temizdi. “Der Schwarze Tod” dedi Putine, gülümseyerek. “Onlardan biri bendim.” #tuva2040 “tıva men.”

Cevap yazabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.