#tuva2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-6-alatey-

Cahit Günaydın
2 years ago

Tuva Cumhuriyeti yaşayan antropolojik kültür değerleri ve arkelojik buluntuları ile de bugün ilgi çeken haberler okuyabiliyoruz. Kadim Hun İmparatorluğu zamanında yaşamış bir kadın öteki aleme göçerken yanında şık bir aksesuar götürmüş. Arkeolog Pavel Leus’a göre, keşfedilen bu yeni bulgu akıllı telefonların şeklini andırmakta.

https://bilimdili.com/arkeotarih/arkeologlar-tuvadaki-atlantis-kurganinda-iphonea-benzeyen-2100-yillik-kemer-tokasi-buldu/

Ala-Tey bölgesinde 110 kurgan bulundu.St. Petersburg Maddî Tarihî Kültür Enstitüsünden Tuva Arkeoloji Keşif Heyeti başkanı Dr Marina Kilunovskaya: “Bu alan bilimsel bir sansasyon değeri taşımaktadır.Zengin Hun konar-göçerlerine ait olan bu kurganların mezar soyguncuları tarafından soyulmamış olması bizim için büyük şans.” diye ekledi. Bugün elimizde ki akıllı cep telefonları ile yaşarken mi ölüyoruz diye bir soru geldi aklıma.Öldükten sonra yakınlarımız cep telefonlarımız ile bizi gömerlerse ; bin yıl sonra arkeloglar benzer haberleri yaparlar mı acaba? Bilim kurgu öyküler ile gelecek tasarlanabilir. Özümüze düşelim, düşünelim, gülelim.

#TUVA2040 BİLİM KURGU ÖYKÜLER-6 ALA-TEY

Beyaz yaka 9876 plazanın 69.katında bütün gün nesnelerin internetine bağlı olarak çalıştı.

Siparişleri takip etti, ödemeleri kontrol etti.

Akıllı fabrikalara rağmen insan kaynaklı problemler yine insanlar tarafından çözülüyordu.

Masa başında hot dog ını yedi, enerji içecekleri ile enerji seviyesini yükselti. 40.katta hot yoga yaptı, kırk derecede. 30. katta sushi yedi ,ilk kata indi, gömlek falan aldı. Mesaj aldı, mesaj attı. Artırılmış gerçek video oyunu oynadı.

Selfi çekti. Paylaştı.

90. katta diskoda cin içti,telepatik olarak anlaştığı bir kız ile buluştu. 95 katta ki dairede birlikte oldu.

Kendini unuttu.

Her saati ,her saniyesi doluydu. Sabah gözlerini açtı, yeni aldığı gömleği, pantolonu, ayakkabıyı giydi. Aynaya baktı, kimdi bu. Hemen kolunun içine monte edilmiş sim kartını aktif hale getirdi. Kimliğine baktı. Beyaz yaka 9876 organik version 54. Beden kullanım süresi %60 doldu.

Ve bir mesaj vardı. “kullanma ömrünü tamamlamadan bedeninizi değiştiriniz . Yoksa zihin kayıtlarınız silinebilir” .

“Zaten sıkıldım bu organik bedenden . Bir sürü sıvı girip,çıkıyor. Giysi giderleri de extra yük. Artık mekatronik bir robot beden istiyorum. Transfer için gün sonu geleceğim.”diye mesaj attı beden-zihin transfer merkezine. Uyku modun dan çıktı, online idi .

#Tuva2040 adlı chat-bot “hayatın anlamını arıyorsan asyanın merkezine git.” Diye mesaj gönderdi… Bir igil belirdi birden elinde beyaz yaka 9876nın ve khöömei söylemeye başladı. 

Cevap yazabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.