Gülalek Annamuradova
3 years ago - 1 Dakika, 5 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Lapis Lazuli Projesinin Çalışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Aşkabat'ta 13 Nisan 2018'de Türkmenistan Dış İşleri Bakanlığınca, Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Koridoru (Lapis Lazuli) projesi ve onun uygulanmasına ilişkin ilk toplantı gerçekleştirildi.

Lapis Lazuli Projesinin Çalışma Toplantısı Gerçekleştirildi


Proje anlaşması, 15 Kasım 2017'de Aşkabat'ta Afganistan'daki 7. Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA VII) kapsamında kabul edilmişti.

Toplantıya Türkmenistan, Afganistan İslam Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti, Gürcistan ve Türkiye Cumhuriyeti'nden uzman temsilciler katıldı.

Anlaşmanın üyelerince kendi topraklarındaki ana ulaşım yolları ve anlaşma kapsamındaki tarife optimizasyonu meseleleri dikkate alındı.

Toplantı sırasında uzmanlar, gümrük meseleleriyle ilgili Lazurite rotasında yer alan anlaşmanın hükümlerini uygulamak için olası mekanizmaları tartıştılar. Ayrıca, katılımcı ülkelerin kanunlarına vergi alıştırılmış ve bu anlaşmadan kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmek için olası önlemleri alma konusuna değinmişlerdir.

Lapis Lazuli Transit Taşımacılık Koridoru, 2012 yılında başlatılmıştır. Verilen tarihten itibaren, Afganistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye ülkeleri arasında bölgesel ekonomik entegrasyon ve ticarete dayalı bağlantıyı geliştirmek amacıyla Ticaret ve Ulaştırma Yolu Anlaşması geliştirilmiştir. Lapis-Lazuli, sözleşmeli taraflar arasında entegre bir geçiş ve ulaştırma sistemi oluşturulmasına, Asya ve Avrupa arasındaki ekonomik ve kültürel bağların genişlemesiyle, kayda değer bir katkı sağlama amacı hedeflenmektedir.

Kaynak: Türkmenistan Dış İşleri Bakanlığı