Oğuzhan Er
2 years ago - 1 Dakika
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Trump Putin İle Görüşmesini Ukrayna krizi Nedeniyle İptal Etti

ABD Başkanı Trump, G20 Liderler Zirvesi öncesinde Rusya-Ukrayna krizine ilişkin sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı.

Rusya'nın Ukrayna konusunda üzerine düşeni yapmadığını belirten Trump, "İlgili bütün taraflar için en iyisi olacağını düşünerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Arjantin'de yapacağım görüşmeyi iptal etme kararı aldım" İfadelerini kullandı.

Trump Putin İle Görüşmesini Ukrayna krizi Nedeniyle İptal Etti


Paylaşımının devamında ise "Bu sorunun bir an önce çözümüyle birlikte anlamlı bir zirve olmasını umut ediyorum." açıklaması yer aldı.

Trump, daha önce bir gazeteye verdiği demeçte Rusya-Ukrayna krizine ilişkin detaylı bir rapor istemişti. Trump yine bu sözünün arkasında durmuş "Bu rapora göre hareket edeceğim. Belki de bu toplantı gerçekleşmeyecek." ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait 3 geminin 24 personelini gözaltına alan Rusya, Ukrayna gemilerinin karasularnı ihlal ettiğini belirterek böyle bir tasarrufta bulunmuştu.

Gelişmelerin ardından ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Zorla güzellik olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, "Bunun bir dizi önemli küresel sorunun çözümünü sağlayacak bir adım olduğundan şüpheliyim. Elbette zorla güzellik olmaz. Eğer ABD'deki iç durum ve Ukrayna ile sponsorları tarafından yapılan baskı ABD Başkanı'nın Rusya Devlet Başkanı'yla normal ilişkiler geliştirmesini engelliyorsa, o halde yeni bir vesileyi bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.