Burak GÜRAN
3 years ago - 1 Dakika, 15 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Tarih Kurumu Sevr’e Antlaşma Değil, Belge Diyeceğini Açıkladı

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan Sevr Antlaşması’nın bundan sonra Sevr Belgesi olarak anılması için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Türk Tarih Kurumu Sevr’e Antlaşma Değil, Belge Diyeceğini Açıkladı


Mustafa Kemal Atatürk’ün de “Türk milletine kurulan büyük suikast” olarak tanımladığı bu antlaşma, 10 Ağustos 1920’de tek taraflı bir dayatma ile imzalandı. Fakat Osmanlı Devleti tarafından kabul görmeyen Sevr Antlaşması'na ilişkin açıklamalarda bulunan Turan, “Ortada belge var ama antlaşma değil, ayrıntı gibi görünen bu olay çocuklarımızın ve kamuoyunun zihnine bu şekilde yerleşiyor.” şeklinde ifade etti.

Turan, antlaşmaların devletlerarası karşılıklı kabule dayanan ve imza altına alınarak tasdik edilen belgeler olduğunu Sevr'in ise Türkiye Cumhuriyeti hatta Osmanlı devleti tarafından hiçbir zaman bir antlaşma olarak değerlendirilmediğini vurguladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Ankara’da Meclis tarafından da şiddetle karşı konulan hatta Sevr’de imzası bulunanlara vatan haini ilan edildiğini de sözlerine ekledi.

Bu netice ile Sevr’in "belge" olarak anılması için tarih kitapları, ilgili kurum ile kuruluşları ve hatta medyayı da kapsayan topyekün bir çalışma olduğunun önemle vurguladı. "Bu konuda bilimsel görüşümüzü ortaya koyacağız, tavsiyemizi yapacağız. Müeyyide gücümüz yok ama bunu yerleştirmek için uğraşacağız." dedi.

Türk Tarih Kurumu Sevr’e Antlaşma Değil, Belge Diyeceğini Açıkladı


Sevr Anlaşması

İttifak Devletleri (Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalya) ile Birinci Dünya Harbi’ne katılan Osmanlı savaşta yenilmiş kabul edildi. 10 Ağustos 1920 tarihinde, Fransa'nın başkenti Paris'in 3 kilometre batısındaki Sevr banliyösünde bulunan Seramik Müzesi'nde hazırlanan maddeler İtilaf Devletleri tarafından Osmanlı Devleti’ne kabul ettirilmeye zorlandı.