Mamurjon Akhmatjonov
4 years ago - 53 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türk Mimarları Tarafından İnşa Edilecek Şehir “Tashkent City”


Türk Mimarları Tarafından İnşa Edilecek Şehir “Tashkent City”


Özbekistan Cumhuriyeti başkenti Taşkent şehrinde inşa edilecek olan “Tashkent City” Uluslararası İş Merkezi ihalesi kapsamında Türkiye, Singapur ve uluslararası-ulusal birçok  inşaat şirketi davet edildi. Bu proje kapsamında toplam sekiz ana plan hazırlanarak hükümete sunuldu. Sonuç olarak, Türkiye'nin Tabanlıoğlu İnşaat Şirketi ihaleyi kazanarak Tashkent Cıty projesini üstlenmiş oldu. Böylelikle, Başkent Taşkent’in merkezindeki Alisher Navoiy, Olmazor, Furqat ve İslam Kerimov caddeleri arasındaki 80 hektarlık alanı kapsayan inşaat projesi onaylanmış oldu.

Projenin hayata geçirilmesinden sorumlu Türk mimarlarıyla  yapılan toplantı neticesinde, projenin planlanması ve uygulanmasına ilişkin yol haritası çizildi. 

Tashkent City projesinin hazırlanma esnasında Taşkent şehrinin mimari görünümü esas alınarak, modern ve geleneksel mimarinin, doğayla  uyumlu 'yeşil şehir' konseptinde olmasına özen gösterildi.

Ayrıca, ofisler, oteller ve iş amaçlı kullanılacak çok katlı yapı bloklarının kat sayısı 40’dan fazla, konut kompleksleri ise 12 kattan fazla olmamasına karar verildi. Buna ek olarak, kompleks alanında konferans ve sergi merkezleri, hiper-marketler, birçok alışveriş bölgesi, restoran ve kafeler yer alacaktır.

İlgili haber için tıklayın: Tashkent City Projesinde Son Durum