Gülalek Annamuradova
4 years ago - 1 Dakika, 15 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmen Lider, Türk işadamlarını kabul etti

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ermen Ilıcak ile görüştü. Türk işadamları, Türkmen Lideri’ni Uluslararası Tarafsızlık Günü ile tebrik etti ve şirketlerinin Türkmenistan’daki projeleri hakkında bilgilendirdi.


Türkmen Lider, Türk işadamlarını kabul etti


Türk işadamı Ahmet Çalık, Türkmenistan Devlet Başkanı’nı Uluslararası Tarafsızlık Günü ile kutladı ve Türkmenistan’ın bu siyasetinin tüm dünyada büyük takdir topladığını kaydetti.

Türkmen Lider, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ortak kardeşlik, kültür ve manevi bağların önemine değinerek, ülkesinde sanayiye yönelik çalışmaların hızlandırıldığını kaydederek, Türk şirketini ulaştırma, enerji ve sağlık alanındaki dev projelere katılmaya davet etti.

Türk işadamı, uzun yıllardan beri faaliyet gösterdiği Türkmenistan’daki bazı projeleri hakkında ve Türkmenbaşı şehrindeki Uluslararası Deniz Limanı projesi hakkında bilgilendirdi.

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ise, Türkmen Lideri’nin yürüttüğü siyaset kapsamında uluslararası işbirliğinin genişlediğini, başta Türk şirketleri olmak üzere yabancı ülke iş dünyası temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın uzun vadeli ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Erman Ilıcak, Türkmenistan’da çalışmaktan büyük memnuniyet duyduklarını kaydederek, Ahal vilayeti Ovadandepe mevkiinde inşası devam etmekte olan ve dünyada emsali bulunmayan doğalgazdan benzin üreten (GTL) tesisin inşası hakkında bilgilendirdi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)