Gülalek Annamuradova
3 years ago - 56 Saniye
tr
az
en
kk
ky
uz
ru
tk

Türkmenistan’da parlamento seçimleri 25 Mart’ta


Türkmenistan’da parlamento seçimleri 25 Mart’ta


25 Mart 2018 tarihinde Türkmenistan’da parlamento seçimleri yapılacak. Parlamento seçimleri öncesinde Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu toplandı. Seçimlerle ilgili hazırlıkların görüşüldüğü toplantıya, Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, çalışma komisyonu temsilcileri, ulusal gözlemciler, siyasi partilerin yetkilileri ve basın mensupları davet edildi.

Yüksek Seçim Kurulu, seçimlere yapılacak hazırlıklar ve bu hazırlıkların yürütülmesi için hazırlanan takvimi onayladı. Adayların belirlenmesi, seçim tarihinden 60 takvim günü önce başlayacak.

Toplantıda, birçok organizasyon konuları görüşüldü. Seçim kampanyası sadece ulusal gözlemciler değil, aynı zamanda uluslararası gözlemciler ve uzmanlar tarafından da takip edilecek.

Toplantıda, vatandaşlar ve gözlemciler için çeşitli broşürlerin hazırlanması, seçim kurulunun üyelerinin eğitilmesi konularında önemli kararlar alındı.

25 Mart 2018 tarihinde parlamento seçimleri ile birlikte Halk Melahat’ının ve Keneşlerin üyeleri de seçilecek. Türkmenistan’da parlamentosunda 125 milletvekili bulunuyor ve milletvekilleri 5 yıl süreyle seçiliyor. Ülkenin yasama otoritesi olan parlamento milletvekilleri, Devlet Başkanı’nın teklifiyle Yüksek Mahkeme Başkanı, Başsavcı, İçişleri ve Adalet Bakanlarını göreve atama ve görevden alma konularına da bakıyor.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)